Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Grzybobranie na golejowskiej Grzybówce!

Facebook Twitter

50 dorosłych i 11 dzieci. Tyle osób wystartowało w IV edycji Mistrzostw Śląska w Grzybobraniu. Impreza odbyła się w niedzielę (13.09.) na golejowskiej Grzybówce. Grzybiarze musieli w ciągu 2 godzin nazbierać jak najwięcej grzybów albo znaleźć jak najdorodniejszy okaz.

mat. prasowe

Złote medale w klasyfikacji głównej i dodatkowej zdobyli odpowiednio: Radosław Kubisz z miejscowości Góra oraz Dariusz Wysocki z Rybnika.

Sklasyfikowani zawodnicy zebrali w sumie około 30 kilogramów borowików, koźlarzy i podgrzybków. Uczestnicy mogli zdobyć Puchary Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Golejów i niezwykle cenne nagrody takie jak: robot planetarny, piekarnik, grill elektryczny, wolnowar, piec do pizzy, czy suszarka do grzybów.

W tym roku w zawodach w kategorii „Najwięcej zebranych grzybów wg wagi” zwyciężył 44-letni Radosław Kubisz z miejscowości Góra w powiecie pszczyńskim. Były mistrz Europy w grzybobraniu – który na co dzień jest policjantem prewencji. Zebrał on ponad 2,5 kilograma grzybów. Z kolei w kategorii na „Najdorodniejszy znaleziony okaz” triumfował pracownik golejowskiego tartaku – Dariusz Wysocki, którego prawdziwek ważył sporo ponad ćwierć kilograma. Pan Dariusz zdobył też brązowy medal w klasyfikacji głównej, bowiem zebrał ponad 2 kilogramy grzybów. Dwa medale – srebrny i brązowy – zdobyli także Grzegorz Szymura z synem Piotrem, którzy zebrali ponad 2 kilogramy grzybów, a znaleziony przez nich prawdziwek ważył 267 gramów. Drugie miejsce w kategorii „Najdorodniejszy znaleziony okaz” przypadło prezesowi miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej – Andrzejowi Goldbergowi. Ubiegłoroczna zwyciężczyni – Helena Trzebuniak – tym razem była odpowiednio na 9 i 10 miejscu. Po raz pierwszy od kilku lat – z powodu pandemii COVID-19 – w zawodach nie uczestniczyli mistrzowie świata z Litwy.

Gdy uczestnicy mistrzostw byli zajęci zbieraniem grzybów – pozostałe osoby mogły wziąć udział w prelekcji na temat dziedzictwa przyrodniczego Grzybówki oraz w konkursie wiedzy o grzybach.

Spośród 25 uczestników najlepszym okazał się Jacek Guzik, kolejne miejsca zajęli Ewa Wagner i Bronisław Piecha. Nagrodami w konkursie był sprzęt elektroniczny oraz atlasy grzybów. Każdy z uczestników od Wydziału Promocji Urzędu Miasta Rybnika otrzymał mapkę rowerową, a od organizatorów materiały promocyjne i edukacyjne na temat dziedzictwa przyrodniczego Grzybówki i naturalnych bogactw golejowskich lasów.

IV edycja Mistrzostw Śląska w Grzybobraniu odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rybnika, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Rybnik. W zawodach organizowanych przez Stowarzyszenie Akademia Rozwoju Edukacji Kreatywnej i Radę Dzielnicy Golejów, a dofinansowanych przez Miasto Rybnik, wystartowało w sumie 61 osób z takich miejscowości jak: Rybnik, Oświęcim, Góra, Ćwiklice, Miedźna, Rydułtowy, Żory, Ruda Śląska, Knurów, Lyski, Nieborowice, Czerwionka, Tychy czy Książenice.

WYNIKI:

  • Klasyfikacja główna
    Najwięcej znalezionych grzybów wg wagi

1. Radosław Kubisz (Góra, pow. pszczyński) – 2,622 kg
2. Grzegorz Szymura z synem Piotrem (Rybnik) – 2,041 kg
3. Dariusz Wysocki (Rybnik) – 2,031 kg
4. Adam Pacha (Nieborowice) – 1,683 kg
5. Bogdan Mentel (Rybnik) – 1,364 kg
6. Marcin Pyszny (Rybnik) – 1,316 kg

  • Klasyfikacja dodatkowa
    Najdorodniejszy znaleziony okaz

1. Dariusz Wysocki (Rybnik) – borowik szlachetny – 346 gramów
2. Andrzej Goldberg (Rybnik) – borowik szlachetny – 302 gramy
3. Grzegorz Szymura z synem Piotrem (Rybnik) – borowik szlachetny – 267 gramów
4. Marcin Pyszny (Rybnik) – borowik szlachetny – 266 gramów
5. Katarzyna Ochojska (Rybnik) – borowik szlachetny – 265 gramów
6. Bogdan Mentel (Rybnik) – borowik szlachetny – 256 gramów

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj