Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Hałda na Górniczej w Wodzisławiu znów się paliła. Urząd Miasta zlecił zbadanie terenu przy użyciu drona

Facebook Twitter

Hałda na ulicy Górniczej w Wodzisławiu wciąż się pali. W to miejsce już wielokrotnie wracaliśmy w Radiu 90. Obszar jest niebezpieczny. Składowane były tam przez lata odpady pokopalniane przez KWK Marcel i KWK Annę. Urzędnicy od wielu lat bezradnie rozkładają ręce i nie potrafią wskazać właściciela terenu, który miałby przeprowadzić rekultywację.

fot. słuchacz Radia 90

W ostatnim czasie wodzisławski magistrat zlecił badania obszaru prowadzone przy użyciu drona. Reporterka Radia 90 rozmawiała z zastępcą prezydenta Wodzisławia. Co mówi Wojciech Krzyżek?

Wojciech Krzyżek: Dron zmierzy poziom stężenia niektórych gazów, takich jak chlorowodór, formaldehyd, lotne związki organiczne, amoniak i pyły zawieszone: PM1, PM 2,5, PM 10. Dodatkowo zrobi nam także taką mapę termowizyjną, bo to też nas interesowało jaki obszar mógłby być objęty tym pożarem podziemnym, zobaczymy czy z tej mapy coś wyjdzie. Jeśli chodzi o gazy, to nic niebezpiecznego- przynajmniej na tamten czas, to było na początku kwietnia- się nie wydobywało. Natomiast jeżeli chodzi o zapożarowanie, to jest troszkę gorzej, bo występują ogniska zapożarowania.

fot. słuchacz Radia 90

Badania termowizyjne pokazały, że na badanym obszarze przy ulicy Górniczej są miejsca, gdzie metr pod ziemią jest od 40 do 100 stopni.

Wojciech Krzyżek: Gdzieś za 2, 3 miesiące ponowimy te badania i zobaczymy czy one wyjdą podobnie, czy to się rozprzestrzenia czy nie. Jako miasto zobowiązaliśmy się do tego, że te wyniki damy do analizy, chcemy dostać interpretację tych wyników, co oznaczają. Z drugiej strony będziemy monitorować całość procesu, starosta wodzisławski zobowiązał się, że będzie czynił starania, by znaleźć właściciela, kto odpowiada za doprowadzenie środowiska do takiego stanu, kto jest odpowiedzialny za całą sytuację.

Dodatkowo urzędnicy chcą zbadać miąższość tej hałdy i co znajduje się pod ziemią.

Wojciech Krzyżek: Mamy pewien problem prawny, bo o ile możemy to zrobić na terenach, na których jesteśmy właścicielem- i tu zapadła decyzja, że będziemy to robić w okolicach szkoły- ale miasto nie może wykonywać takich badań na terenach prywatnych. Padła taka deklaracja ze strony starosty, ale też taka była nasza sugestia, by znaleźć regułę prawną nakazującą właścicielom zrobienie takich badań, ze względu na możliwe wystąpienie niebezpieczeństwa (…).

Zdecydowano też, by sprawdzić czy rekultywacja sąsiedniej hałdy obok jest zgodna z prawem, sprawdzone będą wydane pozwolenia oraz to jak jest ona eksploatowana i czy to też nie przyczynia się do występowania zapożarowania. Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu odwołało się z kolei od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który w grudniu uchylił decyzję starosty o umorzeniu postępowania w sprawie hałdy na Jedłowniku. Sprawę zapożarowanego terenu przy ulicy Górniczej zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich. Równocześnie powiat wodzisławski zwrócił się do Ministra Skarbu Państwa o wskazanie podmiotu, na który można nałożyć obowiązek posprzątania problematycznej działki przy ulicy Górniczej.

Zobacz zdjęcia, jakie dostaliśmy od słuchacza Radia 90:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj