Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Hałda Szarlota: Spotkanie burmistrza Rydułtów z prezesem PGG

Facebook Twitter

Po raz pierwszy prezes Polskiej Grupy Górniczej spotkał się ze mną w sprawie hałdy Szarlota - przyznał w porannej rozmowie w Radio 90 burmistrz Rydułtów Marcin Połomski.

hałda szarlota

Hałda Szarlota – co dalej z rozbiórką?

Kilka dni temu gospodarz miasta, rozmawiał z Leszkiem Pietraszkiem nowym szefem spółki górniczej o tym, jak zminimalizować negatywne skutki rekultywacji hałdy. Zapylenie, jakie temu towarzyszy, jest zmorą mieszkańców.

Marcin Połomski: Firma wybrana przez Polską Grupę Górniczą ma za zadanie zlikwidować zapożarowanie starego stożka. Ale w ostatnich miesiącach wszyscy widzimy, szczególnie mieszkańcy najbliżej mieszkający, że tę prace się zintensyfikowały. Widzimy, że nie są prowadzone zgodnie z posiadanymi decyzjami. Dlatego też moja wizyta w Polskiej Grupie Górniczej. Pan prezes ma możliwość rozwiązania umowy z firmą.

Radio 90: Namawiał pan go do tego?

Marcin Połomski: Może jeszcze nie namawiałem, chociaż już wcześniej takie pismo ze strony miasta, które ja podpisałem, poszło do Polskiej Grupy Górniczej. Ale to była pierwsza wizyta u prezesa. Pierwszy prezes, który chciał rozmawiać na ten temat, poprzedni uciekał od tematu i nie było możliwości spotkania się.

Radio 90: Postawił pan warunki?

Marcin Połomski: Może jeszcze za szybko powiedziane, że postawiłem warunki. Natomiast pan prezes obiecał, że dokładnie się tematowi przyjrzy.

Marcin Połomski burmistrz Rydułtów

Podczas spotkania rozmawiano również o tym, jak rozwiązać kolejny problem na hałdzie. Bo nie tylko rekultywacja przeszkadza mieszkańcom, ale także nielegalna jazda motorami motocrosowymi na Szarlocie. Burmistrz Marcin Połomski w rozmowie z prezesem PGG poruszył również temat likwidacji niecki na rzece Nacynie. Mieszkańcy ulicy Maczka i Raciborskiej notorycznie byli zalewani przez rzekę.

Marcin Połomski: Teren jest zabezpieczony. Kopalnia wykonała tam ogrom prac, które na dzień dzisiejszy utrzymują rzekę w korycie, jest przepompownia, która cały czas wody deszczowe z kanalizacji deszczowej przepompowuje do koryta. Poziom wody w korycie rzeki jest wyższy niż poziom drogi ulicy Radoszowskiej, więc automatycznie powstaje depresja. Docelowym działaniem ma być przebudowa koryta rzeki na ceny, ale do tego jest potrzebna dokumentacja projektowa. I znowu ten projekt nie jest aktualny.

Radio 90: Kopalnia miała przyspieszyć prace?

Marcin Połomski: Ja prosiłem pana prezesa o szczególne spojrzenie, przyspieszenie pewnych administracyjnych działań, które są np. w samym PGG prowadzone.

A cała rozmowa do zobaczenia na radio90.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024