Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Hałda w Radlinie – co dalej? Podleśny: Nie czuję się bezradny, ale czuję frustrację

Facebook Twitter

Choć minęło już 9 miesięcy od osunięcia się hałdy w Radlinie, to mieszkańcy i samorządowcy cały czas nie otrzymali odszkodowania za straty, po tym, jak chmura pyłu zasypała ich domy, ogródki i samochody.

Hałda w Radlinie
fot. Ireneusz Wilgucki/ Aeroklub ROW

Hałda w Radlinie – kto poniesie koszty wyrównania strat po osunięciu się zwałowiska?

Mało tego, nie został też upubliczniony raport, jaki przygotował zespół powołany przez Polską Grupę Górniczą, który miał odpowiedzieć na pytanie czy rekultywacja hałdy jest prowadzona w sposób prawidłowy.
O tym, jak wygląda starcie samorządu z potężną górniczą machiną Arkadiusz Żabka, rozmawiał z burmistrzem Radlina Zbigniewem Podleśnym, porannym gościem Radia 90.

Zbigniew Podleśny: W kwestiach odszkodowań nic się nie dzieje. Miastu PGG odmówiło wypłaty odszkodowania za koszty sprzątania. To była niewielka kwota, ale jednak chodziło o przetarcie szlaków i prawdopodobnie czeka nas proces. Kopalnia tak naprawdę zleciła GIG-owi opracowanie ekspertyzy, która ma odpowiedzieć na pytanie, czy likwidacja zjawisk zapożarowania jest prowadzona w sposób prawidłowy. Z tego co wiem, ten raport jest gotowy, natomiast nie został jeszcze też upubliczniony przez PGG. Mamy duże wątpliwości co do tego, czy faktycznie sposób prowadzenia eksploatacji starej zapożarowanej hałdy sprzyja wygaszaniu, czy wręcz przeciwnie przenoszeniu zjawisk termicznych na nowe części.

Zbigniew Podleśny burmistrz Radlina

Rekultywację hałdy od 27 lat prowadzi firma Barosz Gwimet, to ona dzięki decyzji Urzędu Marszałkowskiego od ponad pół wieku prowadzi tam prace.

Coś jest nie tak ze skutecznością prowadzonych tam prac

– mówił w porannej rozmowie w Radio 90 samorządowiec z Radlina.

Zbigniew Podleśny: My oczekujemy przede wszystkim zbadania raz jeszcze, co legło u podstaw już jednak leciwej decyzji Marszałka Województwa Śląskiego, zezwalającej na eksploatację hałdy i skonfrontowanie tego ze skutecznością prowadzonych działań. Bo mamy tutaj dwie kwestie: legalności i co do tego tutaj nie dyskutujemy. Natomiast miarą prawidłowego wykonywania decyzji marszałka przez PGG lub przez firmę BaroszGwimed jest skuteczność. Widzimy, że tej skuteczności nie ma. Jest coś nie tak. Wiele lat prowadzona eksploatacja, wiele lat wygaszanie hałdy. Do wygaszenia nie doszło, więc coś z tą skutecznością jest na pewno nie tak.

Radio 90: Czuje się pan bezradny jako samorządowiec?

Zbigniew Podleśny: Jeszcze nie bezradny. Sfrustrowany.

Głos burmistrza Zbigniewa Podleśnego może być teraz mocniejszy, bo od kilku dni jest on zastępcą Przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce.

Zbigniew Podleśny: To jest to, co zamierzam wnieść pod codzienne obrady Stowarzyszenia Gmin Górniczych. Ponieważ nie jest to tylko problem Radlina i nie jest to tylko problem Górnego Śląska.

Radio 90: Zmieniły się władze PGG. Burmistrz sąsiednich Rydułtowy wiąże spore nadzieje ze zmianą władz w Polskiej Grupy Górniczej. Czy w Pana ocenie to jest dobra zmiana?

Zbigniew Podleśny: Myślę, że tutaj nie o personalne zmiany, nie o to, jaka osoba zarządza PGG, ponieważ jest PGG złożonym organizmem. Tu chodzi o egzekwowanie prawa i o egzekwowanie decyzji, które zostały wydane, których treść jest znana, a w naszej ocenie te decyzje są niewykonywane prawidłowo. Nie ma tej skuteczności. To jest nasz punkt zaczepienia.

A cała rozmowa do zobaczenia TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2024