Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Hałda Wrzosy będzie bezpieczniejsza

Facebook Twitter

Hałda będzie bezpieczniejsza - obiecują samorządowcy w Pszowie. Na hałdzie "Wrzosy 1", niebawem wykonana zostanie okrywa izolacyjna w strefach pożarowych.

Stan termiczny nieczynnego zwałowiska systematycznie się pogarsza. Hałda emituje gazy pożarowe do atmosfery i tym samym negatywnie wpływa na stan powietrza. Mieszkańcy wielokrotnie skarżyli się na coraz większą uciążliwość zapachową w tym rejonie miasta.

Przeprowadzono więc badania aktywności termicznej hałdy, określono obszar objęty zapożarowaniem i dynamikę procesu. Na podstawie uzyskanych danych wytyczono obrys gruntowej, powierzchniowej okrywy izolacyjnej. Aktywne termicznie strefy zostaną pokryte szczelną półmetrową warstwą gliny. Spółka Restrukturyzacji Kopalń znalazła już firmę, która wykona prace. Na teren zwałowiska zostanie przewieziona glina, która następnie będzie rozplantowana na wyznaczonym terenie, tworząc pokrywę izolacyjną. Dzięki temu emisja gazów pożarowych do atmosfery zostanie znacznie ograniczona.

Prace mają potrwać miesiąc i będą prowadzone tylko między 8.00 a 16.00. Przewiduje się, że ruch samochodowy nieznacznie się zwiększy, o 10 samochodów na dzień.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj