Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Hałda Wrzosy w Pszowie już nie płonie. Specjalna okrywa powstrzymuje pożar

Facebook Twitter

Prace na hałdzie Wrzosy w Pszowie dobiegły końca. Na zwałowisku "Wrzosy I" prowadzono działania doraźne, które mają zapobiegać pojawianiu się ognisk pożarowych. Prace zleciła Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która mówi, że to jeszcze nie koniec.  

Hałda Wrzosy w Pszowie

Hałda Wrzosy w Pszowie ugaszona

Do tej pory w Radiu 90 wybrzmiewały głosy mieszkańców, którym życie dosłownie zatruwał dym z palącej się hałdy. Skarżyli się na duszący kaszel i piekące oczy. Wrzosy I zaczęły się palić w połowie ubiegłego roku. Teraz specjalna okrywa powstrzymuje pożar na zwałowisku.

Prace, które na zlecenie SRK prowadziła zewnętrzna firma polegały na wybraniu zapożarowanego materiału, wystudzeniu go, a następnie usypaniu w sposób zmniejszający nachylenie skarpy, która była narażona na podmuchy wiatru wzmagającego pożar. Dodatkowo w miejscach ognisk pożarowych wykonano glinianą okrywę izolacyjną, blokując dostęp tlenu i wydostawanie się gazów pożarowych. W sumie pracami objęto blisko 7 tys. m kw. hałdy.

Fot. SRK

Przypomnijmy, że bardzo podobne działania podjęto już jesienią. Wtedy na obszarze około 2,5 tysięcy metrów kw. Jak usłyszeliśmy od rzecznika prasowego SRK, Mariusza Tomalika: docelowo spółka planuje przeprowadzenie kompleksowej rekultywacji hałdy. Na ten cel potrzeba jednak sporych środków, już został złożony wniosek o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na hałdzie „Wrzosy I”, na terenie ponad 20 ha, zalega blisko 6 mln ton kruszywa pogórniczego. Hałda powstała w wyniku działalności pobliskiej kopalni Anna. Po likwidacji Kompani Węglowej w 2017 roku trafiła ona wraz z przejmowanym majątkiem do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Fot. srk.com.pl/ Trex-hal

Fot. SRK

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024