Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

halo!Rybnik: Warsztat herstoryczny „60 na 100. Sąsiadki”

Facebook Twitter

Herstoria to historia pokazana z punktu i z uwzględnieniem roli kobiet. W najbliższą niedzielę (20.09.) w halo!Rybnik warsztat herstoryczny "60 na 100. Sąsiadki". Będzie można podziwiać memy Marty Frej oraz wziąć udział w warsztacie związanym z rolą kobiet w dziejach Śląska.

Spotkanie jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie”, która odbędzie się w halo! Rybnik w dniach 15.09-1.10.2020.

Śląska Herstoria w memach Marty Frej:

Druga część wystawy odbędzie się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku. Ekspozycja prezentuje kobiece postaci z przełomu XIX i XX wieku związane z powstaniami śląskimi i akcją plebiscytową.W jej skład wchodzą barwne i sugestywne memy stworzone przez znaną artystkę Martę Frej na podstawie oryginalnych, historycznych fotografii. Przedstawiają w skali 1:1 kobiece postaci z przełomu XIX i XX wieku w szczególny, niejednokrotnie w bardzo kobiecy sposób, związane z powstaniami śląskimi i akcją plebiscytową.

fot. FB/halo! Rybnik

Wystawa przypomina o zmieniających się formach uczestnictwa kobiet w kulturze, polityce, gospodarce i życiu społecznym. Jest „brakującą opowieścią” o górnośląskich emancypantkach, siłaczkach, kobietach dla których ani granice kulturowe, ani polityczne, ani zaborowe, ani zmieniające się granice państw nie były przeszkodą, aby stawać się sąsiadkami, budować kobiece sąsiedztwo. Często bardzo różne od męskiego.

Warsztat odbędzie się w godz. 11.00-14.00, obowiązują zapisy: halorybnik@gmail.com

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023