Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Halo Rybnik! zaprasza na dwie wyjątkowe wystawy fotografii

Facebook Twitter

Tylko do końca tygodnia będzie można tam oglądać ciekawe zdjęcia. W ostatnich dniach obchodzona była Barbórka i na pierwszej z wystaw prezentowane są właśnie zdjęcia poświęcone św. Barbarze. Rozmawialiśmy z Lidią Białecką z Punktu Informacji Miejskiej i Turystycznej, Halo Rybnik!.

Posłuchajcie:

Tutaj można oglądać wystawę prezentującą Barbórki, które znajdują się w okolicznych kopalniach. Wystawa ta powstała w Industrialnym Centrum Kultury, jest naprawdę niezwykła. Warto do nas przyjść, żeby zobaczyć, gdzie te Barbórki w kopalniach się znajdują. Mamy tutaj przykład jednej kopalni, kopalni ROW Ruch Marcel, gdzie, aby zrobić zdjęcie tej Barbórki, trzeba było zjechać na windzie pod ziemię, stać na jej dachu, dopiero wtedy można było uwiecznić jej postać… Co ciekawe, mamy też dwie figurki zrobione z węgla, można to u nas zobaczyć.

Druga z wystaw to zdjęcia prezentujące cały proces tradycyjnego wypieku chleba:

Mieliśmy spotkanie z Kingą Drążek, która uwieczniła proces tworzenia chleba według tradycyjnych metod, odbyło się to wszystko w skansenie w Chwałowicach u Pana Adama Pietrygi, która stara się przypomnieć i uchronić te stare tradycje związane z rzemiosłem, jakim jest piekarnictwo. Modelkami są dziewczynki, córki Kingi i córka Pana Adama, które po kolei prezentują proces tworzenia chleba, robią też bułeczki. W bardzo ciekawy sposób można sobie przybliżyć to rzemiosło.

Obie wystawy można oglądać w Halo Rybnik! do niedzieli (09.12.). Od poniedziałku (10.12.) punkt zaprasza na nową wystawę obrazów zatytułowaną „Nasze anioły”. Autorami prac są uczestnicy pracowni plastycznej ARTEterapia, którzy tworzyli je pod kierunkiem Marii Budny-Malczewskiej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2020