Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

halo! Rybnik zaprasza na spotkania pasjonatów i wydarzenia kulturalne

Facebook Twitter

halo! Rybnik zaprasza w maju na szereg imprez kulturalnych, muzycznych. Sporo będzie się działo.

halo! Rybnik

halo! Rybnik zaprasza na majowe wydarzenia

11.05, godz. 9.00 Spotkanie miłośników numizmatów
Cykl ten skierowany jest do wielbicieli monet, banknotów i innych znaków pieniężnych.
Wydarzenie towarzyszy jarmarkowi staroci, odbywającemu się przeważnie w drugą sobotę miesiąca na rybnickim deptaku. Spotkanie będzie okazją do wymiany i katalogowania monet oraz do dyskusji na temat ich pochodzenia, kręgu ich użytkowników, czy też określenia dodatkowych funkcji poszczególnych egzemplarzy.


12.05, godz. 15.00 Coś z niczego: Dzień Mamy
Razem z Czesławą Brańską/ „Roszady z Szuflady” stworzymy igielniki na dzień mamy. Ideą spotkania jest propagowanie upcyklingu – nie wyrzucaj, wykorzystaj. Spotkanie dla każdego! Wstęp wolny, bez zapisów.

13.05 oraz 27.05, godz. 11.30 Seniorze, weź głęboki oddech
Spotkanie oddechowo-relaksacyjne skierowane do starszych osób.
Pierwsze spotkanie może być zaskakujące dla wielu, ale warto spróbować.
Grupa stopniowo się powiększa. Zajęcia będą odbywały się 2 razy w miesiącu w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Będzie to czas pracy z najgłębszą formą wydechu. Ćwiczenia przepony i toru przeponowo-brzusznego. Prosta gimnastyka dla każdego.Proponowane ćwiczenia opierają się na pracy z wyobraźnią i korzystają z różnych gadżetów dostępnych dla każdego. Regularny śmiech dotlenia organizm, usuwa toksyny, wyzwala hormony szczęścia, czyli endorfiny i wzmacnia odporność.
Prowadzenie: Lidia Białecka (halo! Rybnik, trener śmiechu i kompetencji miękkich).

18.05, godz.17.00 Koncert rapowy Morfeusza
Wstęp FREE
Morfeusz – Lokalny raper, pochodzący z Syrynii, zaprezentuje przedpremierowo materiał z płyty „Kraina Snów” oraz epki „Dzienniczek Janka”. Nie tak dawno, bo w styczniu 2024 zajął pierwsze miejsce na ogólnopolskim konkursie „WyRAPuj Siebie”. 18 Maja pokaże dlaczego wygrał.

19.05, godz.10.00 Spacer szlakiem budowniczych i architektów
Spacer z Małgorzatą Płoszaj. Tym razem spacer szlakiem tych, którzy projektowali i budowali.
Powędrujemy trasą budynków m.in. Paula Martiniego, Władysława Malinowskiego, Georga Wenzlika, czy Jana Affy. Zbiórka: pod halo! Rybnik, ul. Jana III Sobieskiego 20.

19.05, godz. 14.00 WyHAFTuję sobie marzenia. Ukraińsko-polskie wydarzenie integracyjne
Integracyjna impreza polsko-ukraińska z okazji Dnia Wyszywanki. W programie: wystawa prac rękodzielniczych, tworzenie broszki z koralików w stylu ukraińskim, warsztaty malowania w stylu malarstwa petrykiwskiego, koncert Zespołu Czornobrywc’i oraz dzieci z grupy „Gwiazdeczka”.
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności –Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Wystawa „Portret”- Piotr Lot (od 12.05-4.06.23)
Fotografia portretowa to najtrudniejsza, a jednocześnie najbardziej popularny gatunek w fotografii. Początki portretu w fotografii sięgają czasów powstania dagerotypii. Według Francuskiej Akademii Sztuki pierwszą w świecie sfotografowaną za pomocą dagerotypii osobą był Polak, emigrant, uczestnik Powstania Listopadowego. Jego portret , dagerotyp jest w zbiorach Akademii Francuskiej. Dzisiejszy portret wyłamuje się reguł utartych przez lata. Portrety opowiadają nie tylko o portretowanych ale także o kulturze danego czasu i o miejscach zapisanych w historii.
Organizator: Piotr Lot
Czas trwania: 14 maja – 4 czerwca 2024

24.05, godz. 16.00 Piątek z Wytrychem
Zapraszamy 24 maja do halo! Rybnik, gdzie na poetycko Piątek z Wytrychem. Start o godz. 16:00 do zamknięcia lokalu halo!
Spotkanie poświęcone będzie ,,Celince” – bohaterce debiutanckiej książki poetyckiej Renaty Moniki Blanik w ramach serii Biblioteczki Wytrycha. Autorka przybliży nam tytułową postać, meandry powstania wierszy, jak i będzie okazja do przygarnięcia książki i obcowania z Celinką na swojej półce z poezją. Wstęp WOLNY!!!

27.05, godz. 16.30 PogadajMY o historii. Bitwa pod Cuszimą.
Na cykl „POGADAJmy o historii…” składają się spotkania w formie dyskusji z uczestnikami i zaproszonymi gośćmi dla których historia to pasja, zawód, albo po prostu hobby. Prowadzący Rafał Lodziński przybliżać będzie zagadnienia zarówno odległej historii, jak i tej najnowszej. Chcemy wspólnie poznawać i dyskutować o istotnych wydarzeniach i procesach historycznych wpływających na kształt dziejów naszego świata, szerzyć wiedzę i kształtować świadomość historyczną. Spotkania adresujemy do wszystkich osób zainteresowanych historią.

W maju ochłodzimy się w zimnych wodach Cieśniny Cuszimskiej, hen daleko, pomiędzy Koreą, a Japonią…Cofniemy się do 1905 roku i poznamy podłoże, tło historyczne i dramatyczne wydarzenia z czasów wojny rosyjsko-japońskiej, dowiemy się dlaczego doszło do bitwy pod Cuszimą i jakie były jej konsekwencje. Zapraszamy 27 maja o godzinie 16.30 do halo! Rybnik przy ul. Sobieskiego 20 w Rybniku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj