Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Halo?! Tu Zamek w Leszczynach

Facebook Twitter

Przez telefon będzie można posłuchać historii niezwykłego miejsca w regionie. Tuż po zakończonych pracach kompleksowej rewitalizacji zameczku i jego otoczenia, Urząd Gminy i Miasta przygotował aplikację, która opowiada o historii leszczyńskiego zameczku.

Mając zainstalowane to narzędzie można wybrać się na spacer ze smartfonem w ręku. Wystarczy zeskanować QR kod umieszczony przy wejściu do obiektu i…odebrać połączenie przychodzące od leszczyńskiego zameczku. Można też po prostu kliknąć w link.

fot.www.czerwionka-leszczyny.pl

Prace wykonane podczas rewitalizacji są naprawdę imponujące. Zostały one wykonane z wielkim szacunkiem dla dziedzictwa historycznego. Przypomnijmy, że celem inwestycji było nawiązanie do pierwotnego kształtu zameczku. A ten powstał w latach 1882-1883 na zamówienie właściciela leszczyńskiego majątku, „dobrego pana na Leszczynach” – Konrada Bartelta. Nowa siedziba została wybudowana specjalnie dla drugiej żony Bartelta – Ernestyny. Warto dodać, że zameczek uznawany był za jedną z najpiękniejszych budowli rezydencjalnych tamtych czasów na Śląsku. Projektanci dotarli do archiwalnych zdjęć i w swoich planach dążyli do odtworzenia historycznego wyglądu zabytku. Neorenesansowy zameczek miał odzyskać dawny blask, został więc odtworzony z najwyższą dbałością o jego pierwotny kształt i wygląd.

Zadanie zostało zakończone, teraz chcielibyśmy zachęcić mieszkańców, aby odkrywali historię tego miejsca. Mamy nadzieję, że opracowana aplikacja sprawi, że nieco inaczej spojrzą na codziennie mijany zabytek

– mówi Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik UGiM.

To właśnie tymi drzwiami do wielkopańsko urządzonych pomieszczeń wbiegał energiczny Konrad Bartelt, o którym wieś mówiła swojsko „Bartek”, to tutaj, wokół zameczku, wśród ogrodów kwiatowych i roślin egzotycznych przechadzała się elegancka Pani Ernestyna.

Zachęcamy, aby mieszkańcy i turyści zapoznali się z minisłuchowiskiem, które obejmuje kilka wątków dotyczących losów rodu Barteltów, niech stanowi ono dobrą inspirację, aby dowiedzieć się jeszcze więcej na temat historii najbliższej okolicy. Miejsce, w którym dziś mamy okazję spacerować, ponad 130 lat temu było świadkiem wielu wspaniałych, ale i tragicznych wydarzeń. Historia zameczku i jego właścicieli jest fascynująca. Znajdziemy tutaj miłość, walkę o pieniądze i wpływy, a także szczęśliwe, idylliczne wręcz chwile, przeplatane wielkimi tragediami”

– dodaje H. Piórecka-Nowak.

Jak to działa?

Zapraszamy na spacer wokół zameczku ze smartfonem w ręku. Wystarczy zeskanować QR kod umieszczony przy wejściu do obiektu i…odebrać połączenie przychodzące od leszczyńskiego zameczku. Można też po prostu kliknąć w link – TUTAJ.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj