Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

halo!Rybnik poleca spotkanie autorskie z Elżbietą Zarembą

Facebook Twitter

W poniedziałek 10 stycznia, punkt na rybnickim deptaku zaprasza na spotkanie z poetką Elżbietą Zarembą. Znacie ją z radia 90, to jedna z bohaterek cyklu "Ludzie z pasją". Spotkanie autorskie w halo!Rybnik o 17.00.

Elżbieta Zaremba to 89-letnia poetka, emerytowana polonistka i metodyk. Urodziła się w Pionkach, ukończyła studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Potem pracowała na Śląsku. Najpierw jako nauczycielka w Rudzie Śląskiej, a następnie aż do emerytury, była wykładowcą w Instytucie Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych w Katowicach.

Pisaniem wierszy i opowiadań zajmowała się od wczesnej młodości. Należała do Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jastrzębiu-Zdroju. Jest współautorką kilku wydanych tam almanachów poetyckich. Samodzielnie wydała dwa tomiki wierszy: Zwierzenia (2006) oraz Wiersze (2015).

Radio 90: O czym opowiada Pani poezja? Czy tematy zmieniają się z biegiem lat?

Elżbieta Zaremba: Przede wszystkim interesują mnie ludzie i ich życie, np. praca w różnych zawodach. Bardzo interesuje mnie przyroda. Napisałam taki wiersz „Jestem dzieckiem lasu”, bo pochodzę z Pionek w rejonie Puszczy Kozienickiej. Ważne dla mnie są sprawy kontaktu z Bogiem, bo to różnie jest. Sama wychowałam się w rodzinie głęboko wierzącej, to oni nauczyli mnie pacierza, z nimi się modliłam. Ojciec legionista, mama patriotka: wpoili we mnie miłość do ziemi ojczystej. Ojciec zawsze mi mówił: „To Twoja ziemia, to Twoja ojczyzna”. Od małego dziecka śpiewałam piosenki legionowe. Oni nauczyli mnie też szacunku dla drugiego człowieka, do przyrody, którą należało chronić i kochać. I o tym można przeczytać w moich wierszach, tego przez swoją poezję chcę nauczyć.

Przeczytaj cały wywiad Moniki Sokołowskiej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lutego 2023