Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Hanna Blokesz-Bacza: Pałac Dietrichstienów ma stać się nową marką Wodzisławia Śląskiego [FOTO]

Facebook Twitter

W lipcu planowane jest otwarcie po generalnym remoncie i przebudowie Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim. Ma to być nie tylko siedziba muzeum, ale także miejsce zajęć dla najmłodszych, konferencji i koncertów.

Remontowany od kilku lat pałac jest najstarszym obiektem klasycystycznym w Polsce. Jego początki datowane są na 1747 rok. To pierwszy, nie licząc prac remontowych przeprowadzanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, tak gruntowny remont i przebudowa pałacu od 275 lat.

Zmienia się praktycznie wszystko, to rewolucja

– przyznaje Sławomir Kupla dyrektor muzeum w Wodzisławiu Śląskim:

Sławomir Kulpa: To jest rewolucja przestrzenna, wewnętrzna, także z tego się naprawdę bardzo cieszymy. Nad tym też pracowaliśmy. Dzięki przeprowadzonym badaniom dowiedzieliśmy się, że pałac miał kiedyś mansardowy dach. Ta wzmianka pozwoliła, że konserwator zgodził się przywrócić pałacowi dawny kształt, dawny wygląd. Dzięki temu mamy więcej około 450-500 metrów powierzchni, jest to bardzo dużo.

Pałac Dietrichsteinów ma być nie tylko nowoczesnym muzeum, ale również nową przestrzenią, w której odbywać się będą zajęcia dla uczniów, konferencje i koncerty. Nad tym wszystkim czuwać ma menager obiektu:

Hanna Blokesz-Bacza: Przede wszystkim to będzie nowa marka, to będzie nowa przestrzeń kulturalna, której w samym Wodzisławiu, a myślę, że w regionie też nie ma. Z jednej strony jest piękna architektura, jedyny taki klasycystyczny pałac w Polsce, a z drugiej to wnętrze miałoby być wyjątkowe, bo chcemy tutaj sprowadzić młodzież. Chcemy, żeby młodzież nie bała się wejść do muzeum, nie bała się odwiedzić tego miejsca, więc będą aktywności, działania, kluby młodego historyka, warsztaty, spotkania. Żeby to odżyło, żeby była marka, z której będziemy dumni jako wodzisławianie, jako mieszkańcy powiatu.

Na kilku kondygnacjach pałacu powstały sale wystaw stałych i czasowych

W dawnych pomieszczeniach, gdzie udzielane były śluby powstała sala reprezentacyjna, w której odbywać się mają koncerty. Trzecia kondygnacja to SOWA, czyli sala odkrywania wyobraźni i aktywności. Jest też sala multimedialna, zagospodarowane będzie też przez pracowników poddasze. Co ważne, obiekt został wyposażony w windę. Przez najbliższe trzy miesiące ma trwać urządzanie sal wystawowych.

Duma rozpiera

– przyznaje prezydent Wodzisławia Śląskiego:

Mieczysław Kieca: Jest to kolejna historyczna rzecz, którą zespołowi ludzi, który jest wokół mnie, udało się zrobić, po Trzech Wzgórzach, Balatonie. Jest wiele rzeczy, które przywracamy, a tutaj przywracamy historię i nadajemy jej zupełnie inny kierunek. Przez najbliższe kilkanaście dni trwa tzw. biały montaż i drobne poprawki. Po 10 kwietnia rozpoczynamy około dwutygodniowy okres odbiorowy i równolegle służby muzeum, czyli dyrektor i nowa manager obiektu przygotowują urządzenie wystaw stałych, czasowych, sal. (…) W lipcu chcielibyśmy pałac otworzyć.

Remont Pałacu Dietrichsteinów pochłonął 18,5 mln złotych z czego 11,5 mln złotych to unijna i rządowa dotacja. Nie była to łatwa inwestycja, w sierpniu 2019 roku doszło do katastrofy budowlanej, która na jakiś czas wstrzymała inwestycję. Otwarcie planowane jest w lipcu tego roku. Przez najbliższe pięć lat, wstęp na wszystkie wystawy będzie bezpłatny.

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj