Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

“HEKSY – ballada o umieraniu”. Premiera Teatru SAFO

Facebook Twitter

Heksy, czyli wiedźmy, kobiety które wiedzą wszystko - tytułowymi bohaterkami nowego spektaklu Teatru SAFO. Premiera w sobotę, 11 marca w Rydułtowskim Centrum Kultury "Feniks".

Fot. facebook.com/RCKFENIKS

Ale to też sztuka o przemijaniu. Artyści są znani w regionie z podejmowania trudnych tematów, chętnie sięgają do przeszłości. I tym razem także zaczynają od uważnego przyjrzenia się starym zdjęciom:

Katarzyna Chwałek – Bednarczyk: Pierwotny zamysł był taki, że miał po prostu powstać spektakl o śląskich kobietach, oparty na śląskiej kulturze, a przede wszystkim na postaci Heksy, czyli śląskiej czarownicy, czyli baby, która wszystko wie, wie jak kluski kulać, jak rolada robić, co tam u kogo w chałupie piszczy. Tak było na początku. Niestety, jak to zawsze bywa w trakcie aktu twórczego trochę się pozmieniało i próbując znaleźć twarz, imię i nazwisko dla naszej głównej bohaterki, wróciłam jako reżyserka do własnych wspomnień i do historii mojej własnej babci, świętej pamięci już Eugenii Chwałek. Potem się potoczyło

– mówi Katarzyna Chwałek – Bednarczyk, reżyserka spektaklu, dla której to bardzo osobista opowieść.

Katarzyna Chwałek – Bednarczyk: Próbując odgrzebać te wszystkie wspomnienia, rozszyfrować wszystkie postaci na wszystkich zdjęciach, przypomnieć sobie wszystkie historie, nagle się okazało, że gdzieniegdzie mam czarną dziurę. Zjeździłem połowę swojej rodziny. Jest wiele, naprawdę wiele tajemnic, które nagle ujrzały światło dzienne. Niektóre są pokazane w tym spektaklu, ale tak jak mówię, jest też wiele niedomówień tak jak to w życiu kobiety bywa, kobieta jest po prostu tajemnicą. To jest hołd dla każdej zwykłej kobiety, która po prostu jest matką, żoną, siostrą, córką kobiety, która przeżywa swoje życie najlepiej jak umie.

Akcja spektaklu ulokowana jest na Śląsku, ale w spektaklu zobaczymy historie uniwersalne z punktu widzenia czysto ludzkiego, okraszone tylko śląską obyczajowością i kulturą. Jest o umieraniu:

Katarzyna Chwałek – Bednarczyk: Zaczęliśmy się zastanawiać co po takiej zwykłej osobie, która nie osiągnęła jakichś nie wiadomo jakich rzeczy, jej życiorys nie jest zapisany na kartach podręczników historii, nie jest jakąś celebrytką, nie jest rozpoznawalna. Właściwie jej istnienie tak, przeminęło. Co pozostaje? I tak naprawdę pozostaje nasza ludzka pamięć. I ta osoba tak długo żyje, jak żyje długo w naszych wspomnieniach. I myślę, że to jest najważniejsze, że ta śmierć nie jest kresem, jest przejściem po prostu w inny stan skupienia. Przecież każdego z nas to czeka. Nic nie jest pewne, tak jak śmierć, tak jak umieranie. I jest to też swego rodzaju oswajanie po prostu naszej skończoności.

Premiera Teatru SAFO 11 marca o godzinie 18.00

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Chwałek-Bednarczyk
Występują: Paulina Pierchała, Kacper Kłosek, Daria Kornas, Sławek Zawisz, Małgosia Simińska, Patryk Kłosek, Zuzia Pawlak, Michał Hajduczek oraz gościnnie Zofia Bornikowska, założycielka Teatru Ballanga oraz Wodzisławskiej Nocy Teatrów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2024