Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Henryk Piechaczek w Pałacu Dietrichsteinów. Pomniki w centrum Wodzisławia to jego dzieła

Facebook Twitter

Obok posagów jego dłuta przechodzimy w Wodzisławiu Śląskim niemal każdego dnia, ale niewielu się zastanawia kim jest twórca pomnika Powstańców Śląskich w centrum miasta czy „Rodziny” w parku miejskim. Muzeum w Wodzisławiu Śl. zaprasza na spotkanie z Henrykiem Piechaczkiem, wodzisławianinem rzeźbiarzem i autorem tych prac.

Henryk Piechaczek w Pałacu Dietrichsteinów
mat.prasowe

Henryk Piechaczek należy niewątpliwie do grona tych artystów, o których trzeba pamiętać i których warto poznać, dlatego otwiera nasz cykl spotkań z twórcami. Chcemy przybliżać odbiorcom sylwetki artystów związanych z ziemią wodzisławską, ludzi z pasją, często niesłusznie zapomnianych, plastyków, muzyków, rękodzielników i nie tylko

– podkreśla Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śl.

Henryk Piechaczek w 1963 roku ukończył z wyróżnieniem warszawską Akademię Sztuk Pięknych.

Henryk Piechaczek w Pałacu Dietrichsteinów

Monumentalnym dziełem, które stworzył jest pomnik Powstańców Śląskich. Znajduje się on przy ul. Sądowej w Wodzisławiu Śląskim. Pomnik powstał w 1975 r. Autorem projektu był Jerzy Kwiatkowski, ale całe wykonanie zawdzięczamy Piechaczkowi. Jest to jeden z największych powstańczych pomników w Polsce.

Ale to nie jedyna praca widoczna w przestrzeni miejskiej. Henryk Piechaczek wyrzeźbił także „Białą Damę” przy ul. 26 Marca, figurę Kopernika w niszy kamienicy na Rynku oraz „Rodzinę” w parku. Jego dziełem jest wnętrze kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego przy ulicy Pszowskiej, pomnik Edwarda Łatki w Pszowie oraz jedna z rzeźb w Parku Śląskim w Chorzowie.
Jako młody artysta Piechaczek brał udział w renowacji rzeźb w Wilanowie i Muzeum Narodowym w Warszawie. Liczne dzieła powstały także za granicą – w Czechosłowacji i Niemczech.

Dziś artysta, pomimo słusznego wieku, nadal tworzy. Podczas sobotniego spotkania będzie można zobaczyć zdjęcia jego prac od czasów licealnych i dowiedzieć się jak powstawały znane w mieście rzeźby.

Spotkanie w sobotę (11.03) o 17.00 do Pałacu Dietrichsteinów (ul. Kubsza 2). Wstęp wolny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj