Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Hetman: „Od grudnia podwyżki wynagrodzenia dla wszystkich pracowników Urzędu Miasta i jednostek miejskich w Jastrzębiu Zdroju”

Facebook Twitter

Rekordowa blisko 18 procentowa inflacja spowodowała, że nasze zarobki maleją. Dlatego też jastrzębscy samorządowcy zdecydowali o wzroście wynagrodzeń o 15,4 procent.

Anna Hetman: W budżecie na 2023 rok już mamy zagwarantowany wzrost wynagrodzenia tj. średnio o 15.4% dla wszystkich pracowników jednostek miejskich i Urzędu Miasta. to mniej więcej będzie 600 zł do zasadniczej plus wysługa, więc każdy może sobie to wyliczyć. Ta podwyżka będzie obowiązywała już od grudnia, czyli do 10 stycznia pracownicy otrzymają już na konto wynagrodzenie po wyższej stawce. My chyba nie będziemy nigdy w stanie tej inflacji dogonić, ale na tyle, na ile nas stać to podwyżki są konieczne.

Podwyżki pochłoną 16 mln złotych z budżetu miasta. A ten, jak mówi prezydent Hetman, jest coraz mniejszy, bo z roku na rok spadają dochody z PIT-u. W roku 2021 było to 137 mln, w 2022 113 mln, w przyszłym roku ma to być 106 mln złotych. Dlatego też miasto Jastrzębie Zdrój zdecydowało o wzroście od 1 stycznia przyszłego roku podatków i opłaty za wywóz odpadów komunalnych:

Anna Hetman: To jest nieuniknione i chyba w każdym samorządzie takie ruchy będą. Z jednej strony się cieszę, że opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie jest tak wysoka. U nas będzie ona wynosiła 33.80. Inflacja, paliwo, obsługa to są koszty. W systemie musi się wszystko bilansować, więc te opłaty poszły w górę. Podatki też będą podniesione o stopę, którą ministerstwo wskazało, czyli 11%, co i tak nie rekompensuje ubytków w dochodach, bo dochody ubywają z roku na rok. My dostajemy kolejne zadania, do zadań rządowych również dopłacamy. To jest jedno błędne koło. Nie wiem, jak to się za kilka lat skończy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023