Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Anna Hetman w Radiu 90: ”Mam wrażenie, że jesteśmy rozumiani przez stronę rządową”

Facebook Twitter

''Mam wrażenie, że jesteśmy rozumiani przez stronę rządową'' - mówiła w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Jastrzębia Zdroju Anna Hetman, która jest także przewodniczącą Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce.

Samorządowcy, jak wiecie z naszych wiadomości, chcą doprowadzić do śląskiego okrągłego stołu, by w czasie transformacji czekającej region, zabezpieczyć interes miast górniczych.
We wtorek (02.03.) spotkali się online z Arturem Soboniem, wiceministrem aktywów państwowych, dziś (05.03.) ma odbyć się z nim spotkanie w Rudzie Śląskiej:

Radio 90: Co pani już usłyszała od strony rządowej?

Anna Hetman: To pierwsze spotkanie dało nam dużo nadziei na to, że jesteśmy przede wszystkim rozumiani, że jest gotowość rozmów ze strony rządowej. Mam nadzieję, że będzie to potwierdzenie również ze strony premiera, bo na razie rozmawialiśmy tylko z panem ministrem i zrozumienie takie, że pewne rozmowy które dotychczas trwały, należałoby oddzielić od tych rozmów które my mamy na myśli. My jako samorządy przede wszystkim musimy myśleć o przyszłości naszych gmin, czyli o naszych mieszkańcach i tutaj mamy konkretne oczekiwania od rządu.

Czego od rządu oczekują samorządowcy? Przede wszystkim miejsc pracy dla osób, które stracą pracę w wyniku transformacji górniczej. Szacuje się, że pracę może utracić 400 tysięcy osób:

Anna Hetman: Właśnie też o tym chcemy rozmawiać ze stroną rządową, bo tutaj mówiąc o transformacji powinniśmy mieć zapewnienie takich lokalizacji tych strategicznych inwestycji w tych miejscach, które zrekompensują utracone miejsca pracy, to powinny być przemyślane strategiczne, a nie przypadkowe lokalizacje, które będą zapewniały dalszy rozwój regionu.

Samorządowcy chcą także ustalić, na jakie pieniądze mogą liczyć gminy dotknięte likwidacją kopalń. Żądać będą również konkretnych zmian legislacyjnych związanych z terenami pogórniczymi:

Anna Hetman: Będziemy domagać się, by one były łatwe, szybkie do przejęcia i inwestowania. Dwa, to konkretne propozycje, mechanizm który pozwoli nam przedsiębiorstwom górniczym czy SRK przekazać te grunty do samorządu bez jakichkolwiek warunków czy klauzul, które dotychczas obowiązują. Kolejnym tematem jest zrekompensowanie pewnych strat, którymi samorządy będą dotknięte ze względu na brak czy niższe dochody z PIT czy CIT.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Jastrzębia Zdroju Anną Hetman do zobaczenia tutaj:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2021