Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Hetman w Radiu 90: Nie popieram takiej formy protestu, można też rozmawiać

Facebook Twitter

Na jutro (15.09.) nauczyciele zaplanowali protest w Warszawie. Związkowcy z oświatowej „Solidarności” będą protestować przeciwko niskim płacom i niesatysfakcjonującym podwyżkom nauczycielskich wynagrodzeń.

Do stolicy wybierają się między innymi jastrzębscy nauczyciele. Nie popieram takiej formy protestu – mówi w porannej rozmowie w Radio90 Prezydent Jastrzębia Zdroju Anna Hetman, która sama jest nauczycielem:

Ja uważam, że w szkole nie powinno być protestów, praca z uczniem to podstawa. Oczywiście, godziwe warunki płacy są bardzo ważne, ale nauczyciele nie powinni w taki sposób protestować. Są rozmowy, dyskusje, mamy swoich przedstawicieli w sejmie, to jest droga. Po to oni są, aby nasze postulaty przedkładać w sejmie i rządowi. Wszystkie płace powinny być wyższe, standard idzie coraz wyżej, nauczyciel, aby dobrze pracować, powinien dobrze zarabiać, status nauczyciela powinien być nieco wyższy.

A teraz inny temat. 12 mln złotych – tyle wynosi zadłużenie jastrzębian korzystających z gminnego zasobu mieszkaniowego. Wysokość zadłużenia od wielu lat jest na podobnym poziomie. Programy umarzające dług na niewiele się zdają:

Tak dzieje się nie tylko w Jastrzębiu-Zdroju, tak jest w każdym mieście. My od 3 lat wprowadzamy rozwiązanie – propozycję dla mieszkańców, wiele środków już wróciło do miasta. To są abolicje, to jest program świadczeń wzajemnych. Jeśli mówimy o abolicji to skorzystała z niej niewielka grupa osób, w tej chwili jest ich kilka. Wszystko dlatego, że my stawiamy też warunki, to nie jest tak, że każdy może przyjść i zgłosić tylko swoją chęć udziału w tym programie. Należy na wstępie spłacić regularnie czynsz, aby zaległe środki móc umorzyć. To jest bardzo trudne, ale też w programie świadczeń wzajemnych lokatorzy mogą odpracować te zaległości i tutaj już jest zdecydowanie więcej chętnych. (…) To zadłużenie już nieco spada.

Zgodnie z jastrzębskim programem oddłużenia lokatorów umorzeniu może podlegać kwota nawet do 60% zaległego zobowiązania. Stanie się tak jednak po dokonaniu wpłaty 40% zaległości, jednorazowo, lub maksymalnie w sześciu ratach do końca marca 2019r.

Cała rozmowa z Prezydent Jastrzębia Zdroju Anną Hetman tutaj:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj