Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Hetman w Radiu 90: „To jest wielka tragedia i jednocześnie chyba najtragiczniejsze dni w historii miasta”

Facebook Twitter

To najtragiczniejsze dni w historii miasta - mówi poranny gość Radia 90 prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman. W kopalni Zofiówka zginęło 10 górników, w kopalni Pniówek śmierć poniosło 9 osób, 7 uznano za zaginionych.

W Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich wczoraj (28.04.) wieczorem zmarł kolejny górnik leczony na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich:

Anna Hetman: To trudno sobie w ogóle wytłumaczyć, to jest tak wielka tragedia i jednocześnie chyba najtragiczniejsze dni w historii miasta. Dzień po dniu w jednej i drugiej kopalni, mnóstwo jastrzębian pracuje przecież na kopalniach. Nie możemy się otrząsnąć ze smutku, żalu, jednocześnie towarzyszy nam taka złość, że to wszystko się stało. Trudno to opisać, bardzo, bardzo trudne chwile dla nas wszystkich.

Wczoraj (28.04.) zakończyła się trwająca kilka dni żałoba w Jastrzębiu-Zdroju, odwołano imprezy organizowane przez miasto. Inny charakter będzie też miało zaplanowane na 2 maja Święto Flagi. Zaplanowany na poniedziałek (2.05.) przemarsz mieszkańców z 600-metrową flagą odbędzie się w cieniu tragedii w kopalniach:

Anna Hetman: Teraz zmieniamy charakter tych obchodów. (…) W takiej ciszy i zadumie przede wszystkim chcemy uczcić pamięć tych górników, którzy odeszli na wieczną szychtę.

Radio 90: Wracając jeszcze do uczczenia górników, czy Pani myśli już o tym w jaki sposób miasto może to zrobić? Oczywiście wśród ofiar są mieszkańcy całego regionu.

Anna Hetman: My już budujemy taki pomnik dla naszych górników. To jest właśnie łaźnia, obiekt, który ma być poświęcony historii miasta, górnictwa i górników.

Cała rozmowa Arkadiusza Żabki z Anną Hetman tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 lutego 2023