Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Historia obozu Auschwitz na objazdowej wystawie w Rybniku

Facebook Twitter

 Z Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau wypożyczyła ją Rada Dzielnicy Zamysłów, by przypominać historię.

fot.peter89ba/ pixabay.com

W tym roku przypada 75.rocznica wyzwolenia obozu oraz „Marszów śmierci”.

Należy się pamięć tym wydarzeniom, należy się pamięć i hołd osobom, które zostały zamordowane przez nazistów. Chcemy przypomnieć mieszkańcom, przypomnieć młodzieży o tamtych wydarzeniach, czyli wyzwoleniu KL Auschwitz oraz „Marszach Śmierci”. To jest wystawa historyczna ” Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci” prezentuje najistotniejsze zagadnienia historii obozu, a także genezę ruchu nazistowskiego  oraz specyficzne oblicze okupacji niemieckiej na ziemiach polskich (…).

– mówi Krzysztof Kazek z Rady Dzielnicy Zamysłów. Dziś (20.01.) i jutro (21.02.) wystawa będzie czynna na terenie rybnickiej filii Uniwersytetu Ekonomicznego, przy Rudzkiej w Rybniku. Wystawa ma skłonić do refleksji i poznania historycznych faktów– mówi Kazek:

Właśnie mówimy o tym, że żeby cokolwiek powiedzieć o czymś, trzeba to dogłębnie sprawdzić, zapytać i odwiedzić.  Wiem, że Rybnik organizuje różne wyjazdy młodzieży do Auschwitz, jest to  w programie szkolnym, ale chcemy, zanim dzieci pojadą do Oświęcimia, żeby je odpowiednio przygotować: do jakiego miejsca jadą, z czym się zetkną. Uważam, że błędem jest organizowanie wyjazdów do muzeum, połączone z odwiedzinami w miejscach rozrywki, które opodal funkcjonują.

W niedzielę (23.02.) w godzinach 16.00- 18.00 spotkanie w Halo!Rybnik, w przyszłym tygodniu wystawa stanie w wybranych szkołach w regionie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj