StartKultura W Radiu 90 Wiadomości dnia

„Historie fotografii opowiadane w Rybniku”

Mówi jeden z organizatorów festiwalu, uznany fotograf z Rybnika, Marcin Giba:

Udało nam się namówić do tego, żeby autorzy, którzy u nas się przed 15 lat pokazywali, w sensie mieli spotkania autorskie, żeby wysłali do nas jedno zdjęcie z autorskim jego opisem. Udało nam się stworzyć publikację, która jest – można powiedzieć – przekrojem polskiej, współczesnej fotografii, najlepszych polskich fotografów. Publikacja jest wyjątkowa.

Jak dodaje rzecznik i organizator festiwalu, pomysłodawczyni powstania albumu, Nina Giba, w wydawnictwie znajdują się zdjęcia 75 fotografików, którzy za darmo przekazali ważne dla siebie fotografie:

(…) Powstała współczesna antologia fotografii polskiej. Książka ma w tytule miasto Rybnik i rzeczywiście ten tytuł wynika z tego, że osią naszego festiwalu są spotkania autorskie, a podczas nich fotograficy opowiadają swoje historie, które powstawały na całym świecie, nie tylko w Polsce i nie tylko w Rybniku.

Dodajmy, że album powstał dzięki finansowemu wsparciu miasta Rybnik i Fundacji PGE Energia Ciepła. Nie można kupić, jak mówią pomysłodawcy jego wydania „trzeba na niego zasłużyć”.

Zostaw komentarz