Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Historie wojenne w raciborskim muzeum

Facebook Twitter

Od piątku (15.11.) będzie można oglądać nową wystawę zorganizowaną w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Chciałem po prostu pokazać dokumenty, przede wszystkim oryginalne dokumenty, zdjęcia, pamiątki po samych Górnoślązakach, którzy tutaj żyli,  ale też po żołnierzach, którzy pochodzili stąd, walczyli na frontach, w różnych armiach- i niemieckiej, i w armii aliantów, ale też ludzi, którzy w jakiś sposób byli związani z ziemią raciborską po II wojnie światowej. Tutaj trafili, czy zesłani, czy jakoś przypadkowo; ich losy tak się potoczyły, ze w Raciborzu mieszkali i w jakiś sposób przechodzili jakąś ciekawą historię. Te dokumenty, te historie chce pokazać na tej wystawie.

-zapowiada Adam Knura, kierownik działu historii w muzeum w Raciborzu.

Wszystkie te historie dają nam obraz wojny przeżywanej z różnych perspektyw, ale z poziomu przeciętnego człowieka, cywila czy żołnierza – jednostki porwanej wirem wydarzeń, mającej minimalny wpływ na to co się wokół niej dzieje. Historia Górnego Śląska jako regionu o specyficznym, zróżnicowanym składzie narodowościowym i kulturowym, pozwala nam dostrzec prawdę, że w czasie wojny cierpieli przedstawiciele wszystkich, zaangażowanych w nią nacji – nie zapominając oczywiście, o tym kto rozpoczął ten straszliwy konflikt i kto popełniał największe zbrodnie.

– czytamy w zaproszeniu na wystawę na stronie Muzeum w Raciborzu. Wernisaż wystawy zaplanowano w piątek (15.11.) na 17.00. Będzie ją można zwiedzać do końca roku.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj