Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Historyczny sukces. Monika Soćko mistrzynią Europy w szachach

Facebook Twitter

Pochodząca z Rybnika Monika Soćko została indywidualną mistrzynią Europy w szachach. To drugi rok z rzędu, kiedy Polki stają na podium na tym turnieju.

Fot. facebook.com/PZSzach

Na rozgrywających się mistrzostwach w Republice Czeskiej w Pradze Monika Soćko dziś (31.08.) w ostatniej rundzie zremisowała po ośmiu ruchach, ten wynik dawał jej już medal. To największe osiągnięcie polskiej szachistki w historii mistrzostw Europy. Czekamy jeszcze na wyniki Aleksandry Malcewskiej, szachistka wśród pięciu graczy także znajduje się w strefie medalowej. Polki drugi rok z rzędu nie schodzą z podium mistrzostw Europy. Rok temu brązowy medal zdobyła Oliwia Kiołbasa.

Monika Soćko na co dzień reprezentuje klub Hetman Katowice. Dzieciństwo spędziła w Rybniku. Grać w szachy zaczęła z ojcem, mając około pięciu lat. Pierwszy sukces odniosła w roku 1988 r., zdobywając w Timișoarze srebrny medal w mistrzostwach świata juniorek do lat 10.

Monika Soćko: U mnie to wszystko było związane z moim tatą, który jest w ogóle fanem sportu, działaczem sportowym. Był niedoszłym piłkarzem. W każdym razie, krótka historia, miał dwie córki. Chciał mieć syna, który byłby piłkarzem, ale tutaj musiał znaleźć coś innego, żeby córki się nie nudziły i coś robiły. Więc padło na szachy

-powiedziała naszemu reporterowi Janowi Baczy w 2020 roku Monika Soćko.

Cały wywiad:

Od 1995 r. może poszczycić się tytułem arcymistrzyni (WGM), a w 2008 roku była pierwszą Polką, która otrzymała najwyższy w szachach tytuł arcymistrza (GM).

Gratulacje dla naszej mistrzyni płyną ze wszystkich szachowych stron:

-napisał w mediach społecznościowych Łukasz Turlej wice prezydent FIDE – International Chess Federation. Gratulacje płyną także z Polskiego Związku Szachowego.

Jan Krzysztof Duda: Monika Socko jest wieczna. Na topie jest dłużej, niż ja mam lat. I po raz kolejny pokazała, że może odnosić sukcesy sportowe będąc jednocześnie wspaniała matką, czy żoną, i super koleżanką. Tym razem zasłużenie zdobyła złoty medal mistrzostw Europy pozostawiając w polu cała plejadę świetnych zawodniczek.
Znowu polskie szachy górą! Gratulacje i czekamy na więcej!

-napisał na swoim profilu na Facebooku najlepszy polski szachista Jan Krzysztof Duda:

Ojcem Moniki Soćko jest Piotr Bobrowski, znany rybnicki szachista, który jako jeden z pierwszych w Polsce zaczął uczyć gry w szachy dzieci w wieku przedszkolnym. Wówczas trendem w nauce było zapoznawanie dzieci z zasadami gry w szachy w wieku 10 lat. Piotr Bobrowski założył Międzyprzedszkolny Uczniowski Klub Sportowy w Rybniku, dziś istnieje już ponad 20 lat. Jego metoda nauczania okazała się strzałem w dziesiątkę, dzięki któremu osiągnął sukces dydaktyczny.

Piotr Bobrowski: Tak można powiedzieć, jako jedyny klub w Polsce wyedukowaliśmy czterech arcymistrzów. Dwie arcymistrzynie: Monika Bobrowska-Soćko (córka Piotra Bobrowskiego- przyp. red.) i Karina Cyfka. To są dziś etatowe reprezentantki Polski, a Monika jest od kilku lat szachistą numer jeden w Polsce. Była w pierwszej 10. na świecie, teraz nadal utrzymuje się w ścisłej światowej czołówce. Wytrenowaliśmy też dwóch arcymistrzów: Bartłomiej Heberlę i Marcina Krzyżanowskiego. Wymieniłem tylko te nazwiska, bo oni najwyżej zaszli, ale profesjonalnych szachistów na wysokim poziomie było dużo więcej

-mówił zimą 2020 roku naszemu reporterowi Przemkowi Niedźwieckiemu Piotr Bobrowski.

Cały wywiad:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj