Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Hiszpańskie wakacje żubrów ze Śląska. Zwierzęta wyjechały na Półwysep Iberyjski

Facebook Twitter

9 zwierząt, nie zważając na pandemię, specjalnym transportem wyjechało na Półwysep Iberyjski. Przygotowania do dalekiej podróży trwały kilka tygodni.

fot.www.katowice.lasy.gov.pl

Najpierw trzeba było zwierzęta wyznaczyć, potem przebadać, a następnie wskazane osobniki odłowić i umieścić w specjalnych skrzyniach, gdzie przed samym wyjazdem jeszcze trzeba było je napoić i nakarmić. Te warunki nie były łatwe dla leśników z Kobióra, bo zbiegły się z poszukiwaniem uciekinierów z rezerwatu, więc te dwie operacje załadunku i przenoszenia uciekinierów z powrotem do rezerwatu, tylko dzięki profesjonalizmowi naszych leśników udało się zrealizować bez żadnych przeszkód.

fot.www.katowice.lasy.gov.pl

Żubry trafią do zagrody o powierzchni 1000 hektarów na chronionym terenie. Żyją tam już rysie iberyjskie, sępy i orły – mówi Marek Mróz, rzecznik prasowy regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Celem projektu jest ulokowanie wielu stad na rozproszonym terenie, to wzmocni gatunek:

Będą od siebie odizolowane, będą żyły w różnych warunkach, więc pula genetyczna będzie się zwiększała. Dzięki temu zwierzęta będą mniej podatne na wiele chorób, na co są podatne z powodu tego, że ta pula genetyczna jest bardzo mała, bowiem restytucja odbywa się tylko i wyłącznie z 12 osobników. Od początki restytucji żubra z Polski do innych krajów wyjechało prawie 500 żubrów, głownie do Niemiec, Francji, Hiszpanii, Czech. 20 żubrów opuściło w ogóle Europę. Wcześniej, przed rozpoczęciem projektu, kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe, z Polski wyjeżdżało około 5 zwierząt rocznie.

fot.www.katowice.lasy.gov.pl

Dzięki projektowi realizowanemu przez Lasy Państwowe, przez 2 lata w świat wjechało kilkadziesiąt osobników, tylko ze Śląska w ostatnim miesiącu 18.

fot.www.katowice.lasy.gov.pl

9 żubrów z Polski specjalnym transportem wyjechało do Hiszpanii. 4 byki i 5 krów z rezerwatu „Żubrowisko” w Jankowicach na terenie Nadleśnictwa Kobiór oraz Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego (województwo świętokrzyskie) trafią do zagrody hodowlanej położonej w Andaluzji na wysokości około 600 m n.p.m. Przygotowania do dalekiej podróży trwały kilka tygodni. Najpierw dokonano wyboru odpowiednich osobników, które następnie poddano stosownym badaniom weterynaryjnym. Z „Żubrowiska” w Jankowicach wyselekcjonowano dwa samce: Plidara i Poludara oraz cztery samice: Poprawkę II, Pomajkę, Porankę i Pomagę.

fot.www.katowice.lasy.gov.pl

Załadunek i transport tak dużych zwierząt jak żubry zawsze jest sporym przedsięwzięciem. W dniu wyjazdu przygotowane wcześniej osobniki zostały odłowione i bezstresowo trafiły do specjalnie przygotowanych drewnianych skrzyń. Dzięki fachowej opiece pracowników Nadleśnictwa Kobiór, załadunek zwierząt odbył się sprawnie. Żubry zostały na drogę nakarmione i napojone. Na miejsce do miejscowości Carretera del Santuario żubry dotarły w godzinach południowych w piątek 23 października. Tam, w nowych warunkach, miejmy nadzieję równie dla nich przyjaznych, jak w Jankowicach, żubry będą się czuły znakomicie. Zagroda w ośrodku hodowli w Andaluzji ma powierzchnię około 1000 ha. Żyją tam m.in. rysie iberyjskie, sępy i orły, a obszar znajduje się pod ochroną.

fot.www.katowice.lasy.gov.pl

Przekazanie żubrów do Hiszpanii odbywa się w ramach realizacji projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”, którego jednym z głównych celów jest zapewnienie trwałości i rozwoju populacji żubra. Opiekę merytoryczną nad hodowlą w Hiszpanii sprawuje European Bison Conservation Center of Spain, który bierze udział w programie ochrony gatunku realizowanym na terenie Europy.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024