Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

HIT! Profesjonalne obserwatorium astronomiczne powstało w Czernicy [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Wszystko za sprawą dwóch pasjonatów "spoglądania w niebo", Dawida Barteczko i Michała Witka. Za środki własne oraz pochodzące z unijnej dotacji, stworzyli miejsce, w którym każdy chętny będzie mógł obejrzeć niebo, dowiedzieć się więcej na temat planet, gwiazd czy galaktyk, posłuchać wykładów czy prelekcji na temat astronomii.

Skąd pomysł na powstanie obserwatorium?

Astrolab Obserwatorium Południowe, bo taką nosi nazwę,to miejsce wielofunkcyjne – dodają Dawid Barteczko i Michał Witek:

Wrażenie w nowym obserwatorium robi zwłaszcza sala multimedialna, na której suficie świecą gwiazdy:

Oprócz poznawania nieba „łowcy gwiazd” planują w obserwatorium zajęcia z fotografii, astrofotografii, elektroniki czy programowania. W obiekcie są jeszcze dwie inne sale, w jednej znajduje się „centrum dowodzenia” a w drugiej powstaje…

Otwarcie symulatora zaplanowano na początek grudnia, podczas konferencji naukowej otwartej dla wszystkich, którą poprowadzi prof. Krzysztof Meissner z Uniwersytetu Warszawskiego. Dodajmy, że w obserwatorium będą odbywały się spotkania dla zorganizowanych grup szkolnych, ale jego twórcy zapraszają wszystkich chętnych bez względu na wiek. Zobacz film z pierwszego profesjonalnego obserwatorium w regionie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj