Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Hity i kity rybnickiej architektury

Facebook Twitter

8 lat temu hitem wybrano budy Starostwa Powiatowego w Rybniku, kampus przy ul. Rudzkiej oraz Domy Sąsiedzkie na Wrzosach. Największym kitem okazało się natomiast targowisko i dawny biurowiec KBO.

Po kilku latach wraca konkurs architektury miejskiej Architkit. Teraz jest czas, by zgłaszać swoje propozycje. Czeka na nie Stowarzyszenie Rybnik-miasto do życia:

Przede wszystkim chcieliśmy pokazać to w jaki sposób miasto się zmieniło przez ostatnie 8 lat, gdzie powstała w mieście ciekawa architektura. Chcielibyśmy pokazać to palcem wskazać te miejsca i w jakiś sposób je uhonorować, nagrodzić. Te miejsca świadczą w jakiś sposób o naszym mieście, mogą stać się jego ikonami, mogą stać się pewnego rodzaju wizytówką tego miasta, a z drugiej strony są też miejsca wymagające jakiejś interwencji i uwagi czy to ze strony administratora, czy to ze strony władz miejskich i takie miejsca też byśmy chcieli za pomocą tego konkursu pokazać.

-mówi Mariusz Maroszek, organizator konkursu. Pomysł na hit i kit miejskiej architektury w Rybniku wraca po kilku latach:

Stwierdziliśmy, że 8 lat jest wystarczającym okresem w czasie, którym właściciele pewnych nieruchomości, czy obiektów są wstanie je zmienić, zmodernizować, czy poprawić i tak się stało z budynkiem KBO, który dzisiaj w zasadzie staję się wizytówką naszego miasta. Targowisko, gdzieś w zasadzie przeszło metamorfozę i już nie wygląda tak jak 8 lat temu. Nie uważamy, że to jest efekt naszego konkursu ale uważamy, że może w jakimś stopniu, chociaż niewielkim przyczyniliśmy się do tego, żeby zwrócić uwagę władzom, aby pewne rzeczy poprawić, zmienić, ulepszyć.

Stowarzyszenie Rybnik-miasto do życia chce być platformą łączącą mieszkańca z urzędnikiem:

Jednym z celów Stowarzyszenia Rybnik- miasto do życia jest wsłuchiwanie się w głos mieszkańców. O tym jak wygląda architektura w naszym mieście co raz większym stopniu decydują urzędnicy. Zależy nam na tym, aby mieszkańcy mieli choćby pośredni wpływ na krajobraz. Chcemy, aby ten konkurs Architkit, był jednym z narzędzi służących do tego celu.

-dodaje Maciej Wilk ze stowarzyszenia. Propozycje hitów i kitów można zgłaszać do 24 marca. Potem przez tydzień będzie głosowanie internautów, swoich laureatów wybierze też jury, w skład którego wchodzą m.in. malarka Maria Budny-Malczewski, Adam Drewnik z zespołu Carrantuohill, Jan Grzonka z księgarni Orbita, czy Marcin Zbigniew Wojciech – rybnicki stand-uper. Zwycięzców konkursu poznamy 8 kwietnia.

Propozycje obiektów w kategorii Hit oraz Kit można zgłaszać za pośrednictwem formularza na stronie konkursu: rybnik.org.pl/architkit-2019/ lub mailowo: architkit@rybnik.org.pl.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj