Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Hutek w Radiu 90: ”120 tysięcy złotych odprawy dla górnika, to średni roczny zarobek w górnictwie”

Facebook Twitter

''Zawsze kłują w oczy odprawy górników, a są branże na przykład w energetyce gdzie odprawy są nawet trzykrotnie wyższe'' - mówił w porannej rozmowie w Radio 90 Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności.

120 tysięcy złotych netto, tyle zdaniem związków zawodowych ma wynosić jednorazowa odprawa, dla górników dla których nie będzie pracy. Zakłada to projekt umowy przygotowanej przez związki zawodowe, która w najbliższy poniedziałek (25.01.) zostanie przedstawiona stronie rządowej:

Radio 90: Skąd kwota 120 tysięcy złotych na rękę dla górnika?

 Jest to kwota, którą odchodzący dostanie. Odchodzi de facto z branży, gdzie się wykształcił, zrobił szkołę i musi się odnaleźć na rynku -to jest pierwszy temat. Drugi temat to ten, że bolesne jest to, że zawsze kłują w oczy odprawy górników, a są branże na przykład w energetyce gdzie odprawy są nawet trzykrotnie wyższe.

120 tysięcy złotych odprawy dla górnika, to średni roczny zarobek w górnictwie wraz z dodatkami jak Barbórka czy 14 pensja

– podkreśla przewodniczący Bogusław Hutek. Ilu górników może liczyć na takie wsparcie, dziś nie wiadomo:

Te 120 tysięcy ma być dla tych, którzy w systemie alokacji już nie znajdą miejsca

Radio 90: Ile to może być osób?

Wszystko to będzie zależało od tego jak będzie się kształtował przez najbliższe lata zbyt na węgiel, bo pod to się podkłada zatrudnienie i wtedy będziemy wiedzieć mniej więcej jakie to będą grupy ludzi, które nie znajdą się w systemie alokacji na inne kopalnie lub jeżeli będą pracować w górnictwie ci, który się teraz przyjęli, teraz mają 2 czy 3 lata, jeżeli nie będą alokowani na kopali w Rybniku, a może to być możliwe, bo tam będzie już za dużo ludzi, to będą musieli się odnaleźć na rynku pracy, więc albo wezmą odprawę albo jak będą mieli to szczęście i będą mieli 4 lata do emerytury, to odejdą na urlop górniczy.

Projekt zakłada, że pracownik będzie mógł skorzystać z urlopu górniczego na poziomie 80% nawet przez cztery lata. Dokument mówi też o pięcioletnich dodatkach wyrównawcze do wynagrodzeń górników, którzy sami znajdą gorzej płatną pracę poza górnictwem:

Mając doświadczenie tego, co się działo przez 30 lat w górnictwie chcemy się w jakiś sposób zabezpieczyć. Dziś wszyscy mówią o urlopach i odprawach dla górników, nikt nie wspomina tam, że my się upominamy o kolejne inwestycje.

A ten zakłada że kopalnie ROW mają fedrować najdłużej bo do 2048 roku.

A cała rozmowa do zobaczenia tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 marca 2021