Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Hutek w Radiu 90: To było 11 godzin trudnych rozmów. Co przyniosą dzisiejsze?

Facebook Twitter

Środa (23.09.) to trzeci dzień protestów górników pod ziemią i drugi dzień rozmów związkowców z przedstawicielami rządu o przyszłości górnictwa i energetyki. Co przyniesie?

Obecnie pod ziemią strajkuje ponad 200 górników z kilku kopalń Polskiej Grupy Górniczej. Wczorajsze (22.09.) rozmowy w Katowicach trwały 11 godzin, w środę (23.09.) o 14.00 kolejne spotkanie. Z przewodniczącym górniczej „Solidarności” Bogusławem Hutkiem rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Radio 90: To było 11 godzin trudnych rozmów?
Bardzo trudnych rozmów.
Radio 90: Czy jest szansa na porozumienie dzisiaj?
Nie wiem czy dzisiaj, bo jest bardzo dużo kwestii do omówienia, niektóre bardziej szczegółowo, niektóre mniej szczegółowo, żeby pewne ramy porozumienia zawrzeć, potem wszystko trzeba będzie precyzować, może już w mniejszych zespołach. Jeszcze jest dużo kwestii do omówienia i nie wiem czy dzisiaj, wolelibyśmy jak najszybciej, bo dołączają kolejne kopalnie, więc chcemy jak najszybciej skończyć, żeby ci ludzie mogli z dołu wyjechać i byli usatysfakcjonowani tym cośmy ewentualnie podpisali.
Radio 90: Co dziś jest największą przeszkodą do podpisania porozumienia?
Nie za bardzo mogę powiedzieć, bo tak żeśmy to wczoraj ustalili, to wszystko leży na stole.

Przypomnijmy, że protest wybuchł po tym jak w poniedziałek (21.09.) na Śląsk nie przyjechał premier Mateusz Morawiecki, by prowadzić rozmowy ze związkowcami. Takie miał ultimatum: jeżeli nie przyjedzie, będzie strajk. Ten się rozpoczął, we wtorek (22.09.) do Katowic przyjechała rządowa delegacja z wiceministrem aktywów państwowych, pełnomocnikiem rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego Arturem Soboniem, pełnomocnikiem rządu do spraw polityki surowcowej, wiceministrem klimatu Piotrem Dziadzio oraz z szefem gabinetu politycznego premiera Krzysztofem Kubowem.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023