Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Idziemy do lasu. Tym razem jesteśmy wśród drzew Nadleśnictwa Ustroń

Facebook Twitter

Kolejny piątek i kolejne zaproszenie do lasów. Lasy regionu w programie Radia 90, tym razem jesteśmy w Nadleśnictwie Ustroń.

Idziemy do lasu. Tym razem jesteśmy wśród drzew Nadleśnictwa Ustroń

Lasy i leśnictwo na terenach, które dziś wchodzą w skład Nadleśnictwa Ustroń od wieków stanowiły ważny element życia tutejszych mieszkańców. Można przyjąć, że gospodarka leśna, rozumiana jako planowe działanie, miała tu swój początek już w XVII wieku. Wówczas ziemie te objęli w posiadanie Habsburgowie, którzy zarządzali tutejszymi lasami aż do 1918 roku, kiedy to na mocy Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Przemysłu Drzewnego przeszły pod Przymusowy Zarząd Państwowy we Lwowie.

– czytamy na stronie Nadleśnictwa Ustroń.

Lasy Nadleśnictwa Ustroń

Małgorzata Kmieciak rozmawiała ze Sławomirem Kohutem, nadleśniczym Nadleśnictwa Ustroń.

Radio 90: Już powoli zaczyna się nam taka fajna wiosna w lasach…

Sławomir Kohut: Tak, to obserwujemy. Ten rok mamy taki odbiegający od poprzednich lat, ta wiosna jest troszkę chłodniejsza, ale bardzo dobrze. Trochę deszczu, nie za wysokie temperatury,  przyroda ma szansę się bardzo fajnie rozwijać. To nowe pokolenia nam zaczyna wyrastać, pojawia się – tak ładnie mówi się -aspekt wiosenny runa leśnego. Najpiękniejsza pora roku jeśli chodzi o rośliny runa leśnego.

Radio 90: Jest Pan kolejną osobą, która zwraca uwagę na zimna wiosnę i chwali pogodę…

Sławomir Kohut: Były takie miesiące, gdy mieliśmy w kwietniu temperatury powyżej 20 stopni, wysokie nasłonecznienie. To jednak nie sprzyja wzrostowi młodych roślin, gleba nam się mocno przesusza i wtedy bardzo ważna jest taka równomierna ilość opadów.

Idziemy do lasu. Tym razem jesteśmy wśród drzew Nadleśnictwa Ustroń

Sławomir Kohut, nadleśniczy Nadleśnictwa Ustroń

Radio 90: Na co teraz podczas spacerów w lesie mamy zwracać uwagę? Patrzeć bardziej pod nogi czy bardziej w górę?

Sławomir Kohut: Jeszcze w tej chwili powinniśmy bardziej patrzeć pod nogi, ponieważ drzewa dopiero rozwijają liście. Cieszymy się po tych miesiącach szarych, zimowych, bo pojawia się świeża zieleń, taka jasna naprawdę cieszy oko. Natomiast jest to pora roku, w której budzą się do życia również i zwierzęta. W ciepłe dni w ciepłych miejscach wygrzewać się będą na przykład żmije i też powinniśmy uważać, gdzie stawiamy nogi. Pojawia się wiele, wiele rzadkich i cennych roślin runa leśnego.

Nadleśnictwo Ustroń utworzono w 1973 roku, łącząc trzy mniejsze nadleśnictwa: Brenna, Hażlach oraz Ustroń.

Na tutejszych lasach mocne piętno odcisnął gwałtowny rozwój przemysłu w XIX wieku. Działania leśników już od kilkudziesięciu lat zmierzają do przywrócenia lasom ich naturalnego składu gatunkowego, w którym królują buk i jodła.

Czy lasy Nadleśnictwa Ustroń są inne od lasów rybnickich czy raciborskich? I czy leśnicy w Ustroniu poradzili sobie z ekspansją korników, które zaatakowały beskidzkie świerki? Posłuchaj całej rozmowy z ustrońskim nadleśniczym:

Idziemy do lasu. Tym razem jesteśmy wśród drzew Nadleśnictwa Ustroń

Wiktor Naturski, edukator leśny

Wiktor Naturski prowadzi zajęcia z przedszkolakami, studentami a nawet słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nam tłumaczył na czym polega jego rola.

Wiktor Naturski: Prowadzimy zajęcia zarówno dla przedszkolaków, ale odwiedzamy też Uniwersytet Trzeciego Wieku: odwiedzam seniorów, mam zajęcia z nauczycielami, ze studentami. Bardzo dużo zajęć prowadzimy dla uczniów szkół podstawowych, dla licealistów.

Radio 90: Co jest taką podstawową wiedzą?

Wiktor Naturski: Podstawową wiedzą, jaką przekazujemy, to to, w jaki sposób funkcjonuje las, dlaczego jest dla nas istotny, jakie pełni funkcje- zarówno te przyrodnicze, jak i takie funkcje, które ten ekosystem pełni dla ludzi.

Radio 90: A nie jest to taka naturalna wiedza? Musimy się tego uczyć?

Wiktor Naturski: Okazuje się, że nie dlatego, że my jako ludzie jesteśmy już tak mocno odsunięci od natury, od przyrody, że albo traktujemy las jako element zupełnie dla nas obcy, albo traktujemy las jako sacrum, takie miejsce święte, którego nie wolno dotykać, należy traktować właśnie jako zupełną świętość. Jest to trochę „wyorane” z rzeczywistości i z tego, jak wiele my od tego lasu potrzebujemy.

Radio 90: Jak „zdrowo” podejść do lasu?

Wiktor Naturski: Przede wszystkim zrozumieć to, w jaki sposób my jako ludzie przez tysiąclecia naszego rozwoju wpływaliśmy na lasy i zobaczyć i zrozumieć jaką my mamy sytuację w tym momencie z naszej perspektywy, z perspektywy europejskich lasów, z perspektywy Europejczyka żyjącego w XXI wieku i okazuje się człowieka w dużym stopniu uzależnionego od tego, co z lasu bierze.

Radio 90: Chodzi o drewno?

Wiktor Naturski: Chodzi m.in. o drewno. Trzeba mieć tego świadomość, trzeba zrozumieć, ile bierzemy jeżeli chodzi o drewno, jak często korzystamy z innych rzeczy, które daje las. To jest cały wypoczynek, to są te funkcje społeczne, funkcje turystyczne w lasach, także tego potrzebujemy. Las pełni takie naturalne zadania dla ludzi: oczyszcza powietrze, akumuluje dwutlenek węgla. To jest niesamowicie istotna rzecz, którą lasy robią w tym momencie.

Idziemy do lasu. Tym razem jesteśmy wśród drzew Nadleśnictwa Ustroń

Radio 90: Pójście do lasu jest terapią.

Wiktor Naturski: Tak, jest terapią. Mamy już nawet takie słowo jak lasoterapia jak kąpiele leśne. Są rzeczy, które trochę my jako ludzie odkrywamy na nowo, jestem przekonany o tym co mówię, bo potwierdzają to badania naukowe, że las wpływa terapeutycznie na zdrowie człowieka i to nie tylko psychiczne, ale też fizyczne.

Radio 90: I możemy się śmiać z hasła „Przytul drzewo”, ale to działa.

Wiktor Naturski: Działa. Samo przytulanie do drzew zapewne też ma jakieś znaczenie, ale przebywanie w lesie oddziałuje na nasze ciało bardzo dobrze i koi również nasz umysł.

Radio 90: Jako edukator leśny jaką ocenę Pan wystawi nam za naszą wiedzę?

Wiktor Naturski: Nie wystawię oceny żadnej, bo ocenianie nie jest tutaj najważniejsze. Natomiast zaproszę do tego, żeby krytycznie myśleć, być w lesie, rozumieć las i korzystać z wiedzy eksperckiej.

Rozmawiała Małgorzata Kmieciak.

Nadleśnictwa z naszego regionu

Sprawdźcie także:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj