Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Idziesz na cmentarz, weź ze sobą pieniądze. Po rocznej przerwie wraca kwesta na cieszyńskiej nekropolii

Facebook Twitter

To będzie już 26. taka akcja. Po rocznej przerwie na cieszyński Cmentarz Komunalny powraca kwesta. Zebrane pieniądze wesprą ratowanie zabytkowych nagrobków znajdujących się na tej nekropolii.

Rok temu cmentarze były zamknięte, teraz będzie można bez przeszkód zbiórkę przeprowadzić. Nawiązuje ona do zbiórek, które w Warszawie rozpoczął nieżyjący już redaktor Waldorffa. W Cieszynie 26 raz samorządowcy, działacze społeczni staną przy bramkach wejściowych i prosić będą o datki.

Irena French: Rozpoczęło się wszystko w roku 95. i od tego momentu patronuje i kierował tą kwestą dyrektor muzeum. To były różne cele, ostatnie kilka lat poświęcone było renowacji Alei Zasłużonych i to było wspomaganie prac, które na cmentarzu się już wcześniej odbywały. W latach poprzednich dofinansowaliśmy renowację grobów, które swoich opiekunów już nie mają.

-mówi dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Renowacja niszczejących, często zabytkowych nagrobków, aleje zasłużonych – na ten cel wydawane są pieniądze ze zbiórek. Jak podkreśla French, komitet opiekuje się grobami tych osób, które nie mają już bliskich, a były to bardziej lub mniej znane osoby działające na Śląsku Cieszyńskim.

Irena French: Ta lista będzie trochę zależała od tej sumy jaką uda nam się zebrać, odwiedzający groby myślę wesprą te wspaniałą inicjatywę i cmentarz komunalny będzie mógł się poszczycić znowu odnowionymi grobami. Dyżury będą od godziny 8.00 do 18.00, trwają one godzinę i to najczęściej są dwie osoby. Będziemy stać w 3 bramach, może uda nam się obstawić tą 4 również, ale główna brama, górna i środkowa od Katowickiej. Są tacy, którzy będą stali kilka godzin i to jest chęć i zaangażowanie.

Kwesta odbędzie się na cmentarzu komunalnym w Cieszynie 1 listopada.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2022