Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

II Memoriał Ksawerego Fojcika. „Pamięć o dobrych ludziach nie ginie” [ZDJĘCIA]

Pamięć o dobrych ludziach nie ginie. Dwa lata temu odszedł Ksawery Fojcik. Znany i lubiany koszykarz, a później trener związany z regionem. Był także nauczycielem wychowania fizycznego w szkołach w Rybniku i Żorach. Przez wiele lat wraz z rybnickim MOSiR-em organizował turnieju 3x3 Rynek Basket.

II Memoriał Ksawerego Fojcika
fot. Radio 90

Szacowany czas czytania: 02:59

II Memoriał Ksawerego Fojcika

By uczcić jego pamięć, jego przyjaciele z Rybnika postanowili zorganizować Memoriał Ksawerego Fojcika. Mówi jeden z organizatorów wydarzenia, także były utytułowany koszykarz, Wojciech Kukuczka:

Wojciech Kukuczka: Jak Ksawier od nas odszedł, to nie mogliśmy się długo pozbierać, ale tak samo długo nie myśleliśmy razem z naszym przyjacielem Tomkiem Sosną: co trzeba zrobić? Po prostu trzeba zrobić memoriał Ksawera, żeby pamięć o nim została z nami na dłużej. Taki oddźwięk jak dostaliśmy w Polsce, ilu ludzi, ilu przyjaciół naszych właśnie z tych turniejów oldboyskich przyjechało i zaszczycili nas swoją obecnością – to nas tak wzrusza i tak cieszy, że widzimy sens tego, żeby to co roku organizować. Nie ma jakby formuły jakiejś turniejowej, bo nie chcemy, żeby tu się odbywała jakaś wielka koszykówka, chodzi nam o to, żeby to było spotkanie  i wspominamy sobie właśnie te czasy, kiedy Ksawery był z nami i przez to ta historia jest cały czas żywa.

…oczywiście wszyscy goście memoriału spotkali się także na parkiecie i zagrali w koszykówkę. Wzruszona była córka Ksawerego Fojcika, Natalia:

Niesamowite jest to, że przyjeżdżają do nas z różnych miejsc z Rzeszowa, z Krakowa, Tarnowa, z Warszawy dziewczyny przyjechały i są też drugi raz. Niesamowite, że o tym pamiętają i wspominają tatę właśnie takim… Gdzieś go tam widziały na różnych wyjazdach i pamiętają i przyjeżdżają tutaj i są z nami. Bywa tak, że niestety ci dobrzy ludzie odchodzą za szybko, ale mamy ludzi, którzy nas wspierają w tym, żeby pamiętać i żeby robić to i wspominać po prostu.

Natalia, córka Ksawerego Fojcika / fot. Radio 90

 

W Rybniku-Kamieniu odbyła się druga już edycja Memoriału Ksawerego Fojcika. Wśród gości była między innymi Agnieszka Pietraszek, przez wiele lat zawodniczka klubów ekstraklasy, a w kategorii Masters 45+ mistrzyni Europy:

Agnieszka Pietraszek: Środowisko koszykarskie jest takie dosyć specyficzne. Znamy się, nawet jeżeli mieszkamy w różnych miastach, gdyż spotykamy się na meczach, spotykaliśmy się w różnych klubach, a teraz, już po skończeniu kariery sportowej, spotykamy się na różnego rodzaju turniejach i stąd znamy z wcześniejszych lat grania Ksawerego. Gdy żona i córka Ksawerego i „Kuka” i Tomek postanowili organizować taki turniej, to oczywiście nie było nawet dyskusji, że nie przyjedziemy. Nie wyobrażam sobie właśnie, że ktoś miałby tutaj nie przyjechać.

Agnieszka Pietraszek / fot. Radio 90

Do Rybnika przyjechał także przyjaciel Ksawerego Fojcika, były koszykarz z Tarnowa, Wojciech Majchrzak:

Wojciech Majchrzak: Z Ksawerym spędziłem 5-6 lat w jednej drużynie, fajne czasy. Na dwóch płaszczyznach można go ocenić, bo jako zawodnik – pełen profesjonalista, świetny zawodnik, dużo wniósł do naszego zespołu. To doświadczenie to cwaniactwo jego boiskowe nam dużo pomogło, bardzo dużo. A prywatnie super kolega wesoły, nigdy się nie smucił, zawsze zadowolony. Dobry kumpel. W głowie mi cały czas siedzi. Tak jakby on tutaj z nami był, że nie jest coś takiego, że go nie ma. On tu jest. Po prostu nie dojechał.

Wojciech Majchrzak / fot. Radio 90
Autor: Robert Krzyżaniak

REKLAMA