Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ile kosztuje podłączenie się do sieci ciepłowniczej w Rybniku?

Facebook Twitter

Zaledwie 10 z 85 właścicieli kamienic na rybnickim deptaku podłączyło się do sieci ciepłowniczej. Reszta mieszkańców ulic: Powstańców czy Sobieskiego ogrzewa mieszkania gazem lub węglem. Podobnie jest w dzielnicy Północ, gdzie niewielu chce korzystać z sieci ciepłowniczej. To wszystko sprawia, że Rybnik jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Jego symbolem staje się smog.

Prezydent Rybnika Adam Fudali nie ma wątpliwości, że mieszkańcy wybierają tańsze możliwości ogrzewania swoich domów:

Władze Rybnika podkreślają, że podłączyły do sieci ciepłowniczej 238 budynków użyteczności publicznej. W ramach przyszłego Regionalnego Programu Operacyjnego zamierzają przyłączać kolejne. To jednak kropla w morzu potrzeb. Aby skutecznie pozbyć się smogu w Rybniku, konieczna jest zmiana mentalności mieszkańców i przejście z tradycyjnego ogrzewania węglem lub miałem, na gaz lub ciepło z PEC-u. Zdaniem rybniczan na przeszkodzie stoją jednak zbyt wysokie koszty ogrzewania z sieci ciepłowniczej:

Tymczasem Grzegorz Hubka z jastrzębskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej uważa, że cena ciepła jest atrakcyjna dla mieszkańców:

Warto pamiętać, że klient, który jest zainteresowany podłączeniem do sieci, musi zapłacić. I tak za przyłącze około 130 złotych netto za metr rury, prócz tego konieczna jest zabudowa węzła cieplnego to koszty od 3 do 5 tysięcy złotych.

Czy mieszkańcy mogą liczyć na dopłatę do takiej inwestycji ze strony miasta? O to będziemy pytać jutro (04.11.) Michała Śmigielskiego zastępcę prezydenta Rybnika. Rozmowa z porannym gościem Radia 90 tuż po godzinie 8.00.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj