Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Ile osób jest na kwarantannie w regionie?

Facebook Twitter

Po kilkaset osób w każdym mieście naszego regionu objętych jest obecnie nadzorem epidemiologicznym. Kilkadziesiąt w każdej lokalizacji poddanych zostało kwarantannie. Codziennie stacje sanitarno-epidemiologiczne publikują najnowsze dane.

fot. DarkoStojanovic / pixabay.com

W powiecie cieszyńskim nadzorem objętych jest 375 osób, w kwarantannie domowej przebywa 61. W Żorach w izolacji pozostaje 90 osób.

Bardzo ważne jest zrozumienie, czym różni się kwarantanna od nadzoru epidemiologicznego. Dziwić bowiem może fakt, że tak wielu Polaków wróciło w ostatnim czasie z zagranicy, a z danych publikowanych przez sanepidy wynika, że na kwarantannie jest np. nieco ponad 20 osób w przypadku terenu działania wodzisławskiego sanepidu, czy 40 na terenie powiatu rybnickiego.

Prawdziwy obraz sytuacji daje liczba mieszkańców objętych nadzorem: to wszyscy w kwarantannie; osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną lub z podejrzeniem koronawirusa; te, które wróciły z zagranicy i są objęte obowiązkową 14-dniową kwarantanną, ale też te, które przekroczyły granice naszego kraju przed 15 marca i same zgłosiły się do sanepidu.

Nadzór polega na tym, że od tych osób zebrano dane, zostały one poinformowane o tym, że mają kontrolować stan swojego zdrowia, o tym, jak powinny zachować się w przypadku wystąpienia objawów choroby.

Dane mówiące o objętych kwarantanną dotyczą tylko osób, które zostały jej poddane w wyniku decyzji administracyjnej, chorych lub z podejrzeniem zakażenia i osób z ich najbliższego otoczenia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2020