Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Ile przeciętnie waży tornister ucznia szóstej klasy? [FOTO]

Facebook Twitter

Wczoraj (01.10.) ważono je w wybranych szkołach a wszystko z okazji Ogólnopolskiego Dnia Tornistra. W naszym regionie taka akcję przeprowadzono w szkole podstawowej nr 17 w Żorach oraz w Szkole podstawowej nr 1 w Świerklanach.

Pytaliśmy uczniów, czy faktycznie noszą ciężary na swoich plecach:

Temat przeciążonych tornistrów od lat jest podejmowany przez rodziców, uczniów, nauczycieli, jak również lekarzy. Wszyscy wiedzą, że są zbyt ciężkie, ale do tej pory niewiele się zmieniło w tej kwestii – mówi Alicja Bartkowiak dyrektor rybnickiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach:

Jest to na pewno wielki problem. Ważenie tornistrów miało już miejsce w poprzednich latach. Powiem tak, że niezbyt wiele się zmieniło. Zważyliśmy dzieci z trzech, czterech klas. Zważyliśmy również ich plecaki. Okazuje się, że w niektórych przypadkach dosyć znacznie te plecaki są przeciążone.

Co zrobić, aby ten problem rozwiązać?

Musimy wszyscy się zmobilizować, począwszy od dyrekcji szkół, poprzez rodziców, jak również nauczycieli. Przede wszystkim w szkołach powinny znaleźć się miejsca, w których dzieci mogłyby pozostawiać podręczniki szkolne oraz te przybory, które nie są im potrzebne w codziennej nauce. Rodzice powinny zwrócić uwagę również na to, co dzieci do szkoły zabierają. Dużym problemem jest również waga samego tornistra, bo okazuje się, że tornister pusty wcale nie jest lekki.

Po dokładnej analizie problemu przyjdzie czas na konkretne rozwiązania – dodaje dyrektor Bartkowiak. W Szkole Podstawowej nr 1 w Świerklanach udostępniono szafki uczniom, aby nie musieli wszystkiego nosić na plecach, to jednak jak się okazuje za mało:

Mamy szafki dla uczniów, w których mogą one pozostawiać swoje materiały. Myślę, że wykorzystamy też wyniki tej akcji ważenia plecaków. Muszą nauczyciele rozmawiać z uczniami, wdrożyć takie działania, żeby nie wszystkie podręczniki musiały być noszone do domu i przede wszystkim na ten temat rozmawiać z uczniami i przekazywać też takie wiadomości rodzicom, że nie muszą wszystie podręczniki być do domu noszone, mogą być pozostawione w szafkach – mówi Katarzyna Cisielska dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach.

Dodajmy, że przeciętny tornister ucznia szóstej klasy waży od czterech do sześciu kilogramów. Tematem zajął się reporter Radia 90, Przemek Niedźwiecki.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj