Ile w końcu powinna trwać kwarantanna?
Nie 10, nie 13, ale w sumie 23 dni - tyle według nowego rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia określającego zasady izolacji i kwarantanny, powinni w odosobnieniu przebywać bliscy osoby zakażonej. Tak interpretuje przepisy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach, Grzegorz Hudzik.
W chwili, kiedy ogłoszono, że izolację osoby z pozytywnym wynikiem można zakończyć po 3 dniach od ustania objawów, nie wcześniej jednak niż po 13 dniach, bez konieczności wykonania testu, do redakcji Radia 90 zaczęły docierać informacje od naszych słuchaczy, że sanepid zwalnia zakażonych, ale osoby, które mieszkają razem z nimi wciąż są na kwarantannie:
Od razu trafia rodzina razem z nim na kwarantanne, bo taki jest zapis przepisu. Tego 13-go dnia jak zwalniamy osoby z izolacji, to traktujemy jako pierwszy dzień kwarantanny dla rodziny, dla mnie jest to trudne, jest to jeszcze nie do końca wyjaśnione. Trudno mi się też odnosić do zasad, które ministerstwo ustaliło, niemniej jednak ten zapis funkcjonuje i jest w obrocie prawnym.
Radio 90: Czyli 23 dni dla bliskich, a nie 10?
Dokładnie tak.
Czy jest sposób, by uchronić bliskich przed ponad 20-dniową kwarantanną? Mówi Grzegorz Hudzik, Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach:
Chyba, że człowiek, który będzie dodatni będzie poza rodziną, wtedy rodzina nie jest objęta przymusową kwarantanną. Nie ma tego kontaktu i nie ma tego warunku, który dawałby możliwość objęcia ich przymusową kwarantanną.
Rozmawiała Monika Sokołowska. Kwarantanna dla osób z kontaktu, które nie mają objawów charakterystycznych dla COVID-19 kończy się po 10 dniach, bez obowiązku wykonywania testu.
Czytaj także:
- Od dziś (2.09.) krótsza kwarantanna. Po jej zakończeniu nie będzie też testu
- Koniec z 50-dniowymi kwarantannami. Czy to także koniec ludzkich dramatów?