Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Imprezy na Grzybówce. Za co trzeba będzie płacić?

Facebook Twitter

Już nie Rada Dzielnicy, a Zarząd Zieleni Miejskiej w Rybniku - to właściwy adres, by zgłosić chęć zorganizowania imprezy na terenie ośrodka Grzybówka w Rybniku-Golejowie.

Miejsce atrakcyjne, położone w lesie, gdzie dzięki środkom z budżetu obywatelskiego pojawiły się np. chata solna i chata grillowa. Ustawiony też jest kontener socjalny: z aneksem kuchennym i toaletami. Do tej pory to Rada Dzielnicy ustalała harmonogram wydarzeń na Grzybówce.

Dzielnica traktuje to jak swoje, ponieważ mieszkańcy doprowadzili lata temu do uzyskania tego terenu przez miasto, do wykupienia, później dbali o ten teren, o jego rozbudowę. Ta Grzybówka odżyła, odbywa się tam mnóstwo imprez organizowanych przez Radę Dzielnicy, by wspomnieć tylko Mistrzostwa Śląska w Grzybobraniu, Bieg Konstytucji 3 Maja, festyny tematyczne, szkaciorze tam grają. Jest to oaza spokoju i taka leśna przystań w naszym mieście. Klucze musieliśmy oddać, bo to nie jest nasze, według prawa, ale według społecznego spostrzegania to zawsze było Golejowa.

– mówi Arkadiusz Trzebuniak, przewodniczący Rady Dzielnicy w Rybniku- Golejowie.

Klucze zostały oddane Zarządowi Zieleni Miejskiej, a mieszkańców zaniepokoiła informacja, że od teraz na Grzybówce obowiązywać będzie cennik korzystania ze znajdujących się tam obiektów:

Mieszkańcy zaczynają postrzegać, że miasto o nich nie dba, bo miało de facto się nic  nie zmienić po tym oddaniu kluczy, tylko trzeba było po te klucze się zgłaszać do Zieleni, tymczasem okazało się, że wprowadzono cennik za obiekty, które są bezpłatne w ramach Budżetu Obywatelskiego. Nam nie można było zgłosić projektu do BO jeśli nie byłby on bezpłatny, tymczasem miasto wprowadziło opłaty, co jest dla nas nieporozumieniem. Jest to niezgodne z prawem, niezgodne z uchwałą, która mówi wprost, że te obiekty powinny być bezpłatne.  Kolejna rzecz, że istnieje regulamin Grzybówki, przyjęty przez Radę Miasta z 2006 roku, gdzie w paragrafie 3 jest wprost napisane, że korzystanie z obiektów na terenie Grzybówki jest bezpłatne. Dla nas to jest niezrozumiałe, na pewno będziemy o tę Grzybówkę walczyć, żeby ona była dostępna dla mieszkańców bezpłatnie.

Ta opłata według cennika Zarządu Zieleni Miejskiej to – jak informują nas mieszkańcy – to kwoty od 100 do 200 złotych plus VAT. Ich wprowadzenie potwierdza dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku, Joanna Kotynia-Gnot, ale w odniesieniu tylko i wyłącznie do imprez prywatnych. Okazało się bowiem, że na terenie Grzybówki od kwietnia do grudnia ubiegłego roku różnego rodzaju wydarzenia odbywały się w zasadzie co weekend. Ale imprez typowo miejskich, dzielnicowych było kilka. Reszta to inicjatywy prywatne:

Nie może tak być, że obiekt, który powstaje zarówno ze środków Budżetu Obywatelskiego, jak i ze środków miejskich, bo chciałabym podkreślić, że takie roczne utrzymanie obiektów Grzybówki to jest około 21 tysięcy złotych,  gdzie mamy do czynienia z podatkiem do nieruchomości, opłatą za energię elektryczną, opłatą za przegląd obiektów, których jest coraz więcej, oraz zwykłymi kosztami bieżącego utrzymania. Jako trwały zarządca dbający, zarówno o obiekt, jak i dochody miasta, nie mogę pozwolić na to, żeby na obiekcie odbywały się prywatne imprezy, nieodpłatnie.

Jeśli wydarzenie na Grzybówce zorganizować będzie chciała np. Rada Dzielnicy, Koło Gospodyń Wiejskich czy Związek Emerytów i Rencistów, wystarczy, że zgłoszą to do Zieleni Miejskiej, nie będzie od nich pobierana opłata:

Zmieni się tylko i wyłącznie to, że mieszkaniec, który chce prywatnie zorganizować imprezę- a były tam i  spotkania lekarzy, i spotkania nauczycieli, to są imprezy niewątpliwie prywatne, teraz będzie się to wiązało z koniecznością zgłoszenia. Propozycja czynszów, nad którą tu pracujemy, w zależności od wykorzystywanych obiektów a co za tym idzie, koniecznością sprzątania, utrzymywania, opłaty za energię, to jest do 100 do góra 250 złotych, przy korzystaniu ze wszystkiego. Jeżeli mieszkaniec Golejowa czy Rybnika, będzie chciał korzystać z obiektów- wiaty, boiska, będzie chciał tam sobie zrobić grilla, ognisko, nie będzie musiał nic za to płacić.

W tej chwili trwają prace nad nową uchwałą Rady Miasta, w której określony zostanie nowy regulamin korzystania z Grzybówki. Przepisy z 2006 roku są już nieaktualne, bo sam ośrodek mocno się zmienił i rozwinął.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj