Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Industriada 2016 – Kopalnia Ignacy

Facebook Twitter

Ponad 40 zabytków w blisko 30 miastach i aż 400 atrakcji będzie czekać na zwiedzających podczas Industriady 2016. Na Szlaku Zabytków Techniki także obiekty z naszego regionu. W weekend (10 -11.06.) zaprasza do siebie Kopalnia Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu.

Piątek, 10.06.2016

  • 20:00-20:45 Miejsce z ognia i ciemności. Przemysł-Kultura-Człowiek – wykład dr Jacka Kurka
  • 21:00-22:40 „Metropolis” – projekcja niemieckiego, ekspresjonistycznego filmu science fiction w reż. Fritza Langa z 1927 r. z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie.

„Metropolis” jest pierwszym istotnym filmem SF. Z początku o dziwo było niedoceniane przez masy, co spowodowało pocięcie taśmy w celu skrócenia czasu trwania. Dziś z uważane za jeden z najważniejszych filmów w historii kina i za ikonę swojego gatunku. „Metropolis” jest jednym z filmów, które kształtowały przyszłość kina. Czerpało z niego wiele produkcji, między innymi „Łowca androidów” Ridleya Scotta, w którym tamtejsze miasto jest bardzo podobne do tego Fritza Langa. Z „Metropolis” wyłaniają się wizje przyszłości. Pierwszą z nich to rozwój techniki, czyli wzniesienie tytułowego miasta . Jest ono monumentalne, gęste od drapaczy chmur. Drogi nie znajdują się wyłącznie u podnóża wieżowców. Są one położone na różnych wysokościach, a pomiędzy nimi latają… dwupłatowe samoloty. Warto tutaj też wspomnieć o skonstruowaniu człowieka-maszyny. Jest to jednak nie do końca pozytywna wizja postępu, gdyż z jednej strony stanowi dowód ludzkich możliwości. Z drugiej strony zaś robot ten został wykorzystany do złych celów. Od strony technicznej film również zachwyca. Mimo że pochodzi z dalekiej przeszłości, może spodobać się nawet bardzo wybrednym widzom i wielbicielom współczesnych
produkcji. Niewątpliwie muzyka stanowi jedną z najważniejszych zalet „Metropolis”. Towarzyszy ona nam przez cały czas, wzmagając przeżywane emocje.

Sobota, 11.06.2016:

  • 12:00-13:30 Industrialne światło – warsztat tworzenia lamp z Łukaszem Jaworskim i Joanną Pastusińską: uczestnicy będą mieli do wyboru wykrojniki oraz elementy potrzebne do stworzenia własnych wersji lamp. Przekonają się, że zwykły słoik, czy karton mogą zamienić się w oryginalne źródło światła. Wszystkie formy odwołują się do industrialnego charakteru miejsca, w którym odbywa się warsztat. Każdy z uczestników zabierze ze sobą do domu gotową lampę – wystarczy wkręcić ledową żarówkę i można ją zawiesić w wybranym miejscu. Warsztat poprowadzą Łukasz Jaworski – autor nagradzanych projektów lamp, serii urządzeń na place zabaw, a także elementów małej architektury oraz Joanna Pastusińska – projektantka wzornictwa przemysłowego.
  • 12:00-19:00 Glasstour – mobilna huta szkła z Centrum Dziedzictwa w Krośnie. Glasstour to fantastyczny pokaz hutnictwa szkła, gdzie kazdy ma szansę by zapoznać się z technikami wydmuchiwania szkła, a także spróbować własnych sił w wydmuchiwaniu oraz zdobieniu.
  • 13:30-15:00 Industrialne światło – warsztat tworzenia lamp z Łukaszem Jaworskim i Joanną Pastusińską
  • 14:00-16:00 Plener plastyczny – animacje dla dzieci przygotowane przez animatorów ICK zajecia wykorzystujące motyw opowieści „O tym jak węgiel cenniejszym był niż złoto”, postacie ze śląskich legend oraz charakterystyczne elementy związane z kopalnią Ignacy, jak np. wieża ciśnień, motyw szybu. Malowanie, rysowanie w plenerze węglem, ołówkiem. Zorganizowana zostanie tego dnia wystawa na terenie kopalni.
  • 14:00-18:00 Stanowiska pokazowe – przykłady wykorzystania węgla; zaproszony do współpracy artysta-amator zaprezentuje swój warsztat i pokaże jak trzeba obchodzić się z węglem i grafitem. Stanowisko prezentować będzie także ukończone rzeźby. Stanowisko z biżuterią z węgla – jest to stosunkowo nowe zjawisko,które spotkało się z dużym zainteresowaniem kreując nowy trend w modzie. Biżuteria z węgla to dowód na to, iż ciągle pojawiają się nowe sposoby jego wykorzystania. Odbędzie się pokaz efektywnego palenia z węglem w piecach C.O. – prezentacja przygotowana wraz z organizatorami akcji „Wejście smoga”, która ma na celu pokazać jak korzystać z węgla w piecach C.O. efektywnie i ekologicznie.
  • 14:00-19:00 Zwiedzanie maszyn parowych i punktu widokowego
  • 15:00-16:30 Industrialne światło – warsztat tworzenia lamp z Łukaszem Jaworskim i Joanną Pastusińską
  • 15:00-18:00 HIT! Beboki – gra terenowa wykorzystująca w swej narracji śląskie baśnie i legendy. Grupy dzieci i młodzieży liczące kilka osób odkrywać będą ukryte na terenie kopalni beboki takie jak utopki, meluzyny, heksy oraz główna postać czyli Skarbnik. Każda postać będzie wymagać od uczestnika wykonania określonego zadania, które następnie wykorzystują do stworzenia opowieści w formule teatrzyku kamishibai (dzieci będą tworzyć rysunki, układające się w opowieść, którą będzie można pokazać w specjalnie przygotowanej skrzynce-scenie). Teatrzyk oparty zostanie na bajce „O tym jak węgiel cenniejszy był niż złoto”.
  • 16:00-18:00 Druga Młodość – występ zespołu folklorystyczno-rozrywkowego
  • 16:30-18:00 Industrialne światło – warsztat tworzenia lamp z Łukaszem Jaworskim i Joanną Pastusińską
  • 19:00-21:00 Baca Dance – koncert

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024