Industriada 2025: tłumy na warsztatach, pokazach i koncertach [AKTUALIZACJA, GALERIA ZDJĘĆ]
Kolorowy i koncertowy Hoym - Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku była w sobotę (07.06.) miejscem tegorocznego finału Industriady - czyli święta szlaków zabytków techniki.

Szacowany czas czytania: 02:35
Industriada 2025 już za nami
W tym roku przewodnim motywem wydarzenia były „Skarby Ziemi” stąd też kolorowe oświetlenie kopalnianych obiektów – mówi Katarzyna Buchalik z Zabytkowej Kopalni Ignacy.
Katarzyna Buchalik: Budynki podświetlone w kolorach minerałów. Stara kotłownia, która pierwszy raz jest udostępniana dla zwiedzających – jest w kolorze bursztynu, czyli kotłów żaru, tej spalenizny. Budynki szybu Kościuszko są w czerwieni jak serce maszyny parowej.

Jedną z atrakcji wydarzenia były meteoryty, które od kilkudziesięciu lat zbiera Kazimierz Mazurek:
Radio 90: Hasłem przewodnim tegorocznej Industriady są Skarby Ziemi. A tu wystawa meteorytów, które właściwie są nie z tej ziemi.
Kazimierz Mazurek: Są nie z tej ziemi, ale mają związek z minerałami i kamieniami z tej ziemi, ponieważ gdyby nie te nie z tej ziemi, to tych z tej ziemi by nie było. Otóż pierwotną materią do wszystkiego, co mamy na ziemi, pierwotną materią układu słonecznego jest ta materia, którą na naszych stołach można oglądać w postaci meteorytów. To jest pierwotna materia z czasu tworzenia się układu słonecznego.
Radio 90: Czyli to jest początek wszystkiego?
Kazimierz Mazurek: Tak, to jest początek wszystkiego.

Goście odwiedzający kopalnię Ignacy zwiedzali pogórnicze obiekty, w tym po raz pierwszy kotłownię. Czekały na nich warszaty na przykład tworzenia skamielin i koncerty. Wystąpiła Majka Jeżowska, zespół Joy, oraz Postindustrialna Orkiestra Rozrywkowa – Radio Hoym. Posłuchajcie, co naszemu reporterowi mówili turyści oraz Adam Miera z Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku.
Wydarzenia w ramach tegorocznej Industriady odbyły si również w Carbonarium w Jastrzębiu Zdroju, oraz w Czerwionce Leszczynach na tamtejszym osiedlu familoków.
Zobaczcie zdjęcia z Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu:
I jeszcze zdjęcia Urzędu Miasta (fot. rybnik.eu)
W Jastrzębiu-Zdroju mieszkańców regionu zaproszono do Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica. Na warsztatach dzieciaki hodowały kryształy, bawiły się chlorofilem i tworzyły czarne slimy. Wielkimi gwiazdami były oczywiście Rex i Diva – gigantyczne dinozaury.
Zobaczcie zdjęcia (Fot. Łaźnia Moszczenica FB)
Tegoroczny motyw przewodni Święta Szlak Zabytków Techniki to „Skarby Ziemi”. Hucznie bawiono się także w sąsiedztwie miejsca, gdzie przez dekady fedrowano – czyli na zabytkowym osiedlu familoków w Czerwionce-Leszczynach, które wyrosło przy zlikwidowanej wiele lat temu kopalni Dębieńsko. Tutaj mieszkańcy korzystali z warsztatów, podziwiali występy dziewczynek z grupy Zygzak oraz słuchali przebojów Teresy Werner.
Zobacz zdjęcia (fot. fot. UGiM Czerwionka-Leszczyny)
Czytaj także: