Industriada przełożona na jesień
Święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się w tym roku we wrześniu. Zmieniono datę w związku z epidemią i zakazem organizacji imprez.
A Industriada 2020 miał się odbyć 6 czerwca. Tegoroczne hasło przewodnie imprezy to „Natura w przemyśle”, jak podejdą do niego organizatorzy, okaże się dopiero we wrześniu, bo przypomnijmy, że Industriada to koncerty, spotkania, wystawy a przede wszystkim możliwość zwiedzania zabytków techniki, które często na co dzień są zamknięte.
Ubiegłoroczna, 10. Industriada trwała trzy dni, od 7 do 9 czerwca. Motywem przewodnim wydarzeń był urodzinowy „Indu-bal”. W wydarzeniach, które odbywały się w 44 obiektach zlokalizowanych w 27 miastach regionu oraz siedmiu obiektach pałacowych, wzięło udział ponad 100 tys. osób.
Z badań przeprowadzonych przez firmę ARC Rynek i Opinia Sp. z o. o. (688 wywiadów w 16 zabytkach biorących udział w INDUSTRIADZIE) wynika, że 93% pytanych przyznało świętu Szlaku Zabytków Techniki oceny bardzo dobre i dobre (w 2018 roku uzyskano ten sam wyniki, a dwa lata temu takiego zdania było 94%). W szkolnej skali ocen od 1 do 5 przekłada się to na dobry z mocnym plusem (4,54 w tym roku, 4,58 w roku 2018, 4,62 w roku 2017). Uczestniczy szczególnie chwalą pracę personelu w zabytkach techniki podczas święta Szlaku (4,78) oraz cenią sobie atmosferę festiwalu (4,74). Po 10. edycjach aż 88% pytanych deklaruje udział w kolejnej INDUSTRIADZIE (rok temu odpowiedziało tak 84% respondentów). Jednocześnie aż 68% badanych zadeklarowało, że brało udział w poprzednich edycjach. Tylko 16% badanych chciałoby coś ulepszyć w święcie Szlaku Zabytków Techniki.
Zobacz co działo się na Industriadzie na kopalni Ignacy w 2019 roku, przypomnij sobie nasz materiał:
Szlak Zabytków Techniki skupia obecnie ponad 40 najciekawszych obiektów dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim. To miejsca w naszym regionie, takie jak Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku, Browar Zamkowy w Cieszynie, osiedle familoków w Czerwionce- Leszczynach czy Muzeum Ustrońskie.