Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Industriada też w Pszowie! Miasto ma się czym chwalić. W sobotę zaprasza dawna KWK „Anna” [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

"Jesteśmy gotowi, czekamy na mieszkańców i turystów chcących zobaczyć dawną kopalnię „Anna” – mówi Marek Hawel, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pszowie. To właśnie to miasto, pierwszy raz w sobotę będzie gościło u siebie Industriadę.

Święto Zabytków Techniki już za kilka dni. Pszów został w tym roku oznaczony jako przyjaciel wydarzenia. Oznacza to, że nie jest jeszcze pełnoprawnym uczestnikiem Industriady, ale obiekty, które chce zaprezentować, są na tyle ciekawe, że być może niebawem, znajdą się na szlaku śląskich industrialnych zabytków. Miasto chce pokazać nieczynną już kopalnię „Anna”.

Marek Hawel: Będzie można zwiedzić od środka budynek maszyny wyciągowej „Chrobry 1” będzie można wejść na nadszybie tej maszyny. Z zewnątrz będzie można zobaczyć budynki elektrociepłowni oraz budynek magazynu głównego. Są to wszystko budynki zaprojektowane przez znanego niemieckiego architekta Hansa Pelziga. I to jest właśnie też to, co jest wartością dodaną w tym zwiedzaniu, że jest to poważna i cenna architektura.

Osobno zaplanowaliśmy pokazy dla dorosłych, osobno dla dzieci

– informuje Marek Hawel.

Marek Hawel: Będzie można się przyjrzeć budynkowi od zewnątrz i wewnątrz. Pracowaliśmy przez ostatnie dwa miesiące nad tym, żeby ten budynek wyczyścić, żeby go przygotować dla zwiedzających, żeby w dobrych warunkach można było zobaczyć maszyny wyciągowe z lat 1916-1943. Są to ciekawe rzeczy, rzeczy, które niedawno jeszcze działały, a dzisiaj czekają na zwiedzających. Będą oprowadzali byli pracownicy kopalni, z dozoru kopalnianego. Więc ludzie kompetentni, zrobią to ciekawie (…)

Oprócz zwiedzania budynków sporo będzie się działo również na terenie wokół budynków maszyn wyciągowych i szybów.

Marek Hawel: Pokazy są osobne dla dorosłych i dzieci. Dla dorosłych będzie dużo historii i techniki, dla dzieci będzie zabawa (…) Będzie górnicza foto budka, będą różne „geszefty”, „sztandy”. Będzie grochówka dla pierwszych 200 osób za darmo. Będziemy też budować roboty razem z dziećmi (…)

Organizatorzy zapraszają na Industriadę do Pszowa, proszą jednak by przyjść na zwiedzanie w pełnym obuwiu.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj