Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Industrialna niedziela w centrum Rybnika. Uwaga, powrót kina „Górnik”

Facebook Twitter

W ramach Letniej Strefy Kultury w niedzielę (8.08.) Zabytkowa Kopalnia Ignacy przypomni o górniczych miejscach i symbolach w centrum Rybnika. Zapowiedziano industrialny spacer po śródmieściu, a na Strefie Juliusz pokaz plenerowy unikalnych filmów o tematyce górniczej w reżyserii Antoniego Halora.

Choć kopalni nigdy tu nie było, górnictwo miało istotny wpływ na rozwój śródmieścia Rybnika. O tych bardziej i mniej oczywistych związkach centrum miasta ze światem industrii opowie pani Małgorzata Płoszaj, popularyzatorka historii Rybnika, podczas spaceru pt. „Rybnickie Zjednoczenie z Ignacym”. Początek spaceru o godz.15.00. Zbiórka w Rybniku przed budynkiem Politechniki Śląskiej przy ul. Kościuszki 54. Czas trwania ok. 2,5-3h.

Na trasie spaceru znajdzie się budynek dawnego klasztoru oo. Werbistów, w którym przez lata mieściła się siedziba Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego, następnie dawna RYFAMA, czyli Rybnicka Fabryka Maszyn, Technikum Górnicze kształcące przez lata kadry dla okolicznych kopalń, Teatr Ziemi Rybnickiej wybudowany m. in. ze środków przemysłu górniczego, dawny szpital knapszaftowy (obecnie Kampus przy ul. Rudzkiej) oraz kilka innych miejsc.

Absolutnym hitem będzie powrót do Rybnika kina „Górnik”. W niedzielny wieczór o godz. 20.00 na Strefie Juliusz przy ul. Klasztornej 3 rozpocznie się plenerowy pokaz filmów o tematyce górniczej w reżyserii Antoniego Halora. Podczas pokazu wyświetlone będą trzy filmy dokumentalne: Czarne-zielone (1971), Czekanie (1980), Plener przemysłowy (1976). Pokazują one w sposób niezwykle realistyczny, ale i nie bez humoru, jak wyglądała praca górników węgla kamiennego w latach 70. XX w. Obraz dopełni komentarz subiektywny dra Jacka Kurka, historyka, eseisty, wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj