StartWiadomości Wiadomości dnia Wywiady

Indywidualny program walki ze smogiem dla Rybnika? „To niewiele da” – mówi prezydent Kuczera w Radiu 90

Przypomnijmy wypowiedź posła Janika:

Jeżeli nie będzie emeryta stać na podłączenie się do sieci gazowej, czy sieci ciepłowniczej, to się nie podłączy. Nie może prezydent Kuczera mówić, że rząd ma to zrobić, to on tu jest gospodarzem, to my tu płacimy podatki.

Cały czas nie mamy norm jakości paliw, a to jest kluczowa sprawa – odpowiada prezydent Piotr Kuczera, który dziś (17.04.) spotka się w Katowicach z Piotrem Woźnym, pełnomocnikiem rządu do spraw walki ze smogiem:

Jestem ciekawy co usłyszę, usłyszałem miesiąc temu, że będą przyjęte normy, mówię o normach dla paliw, które są spalane w gospodarce komunalno- bytowej, czyli w naszych domach. Do tej pory tych norm nie ma. Czekamy na ustawę, czekamy na rozporządzenie, z tego co wiem, to parlament się tym nie zajął. Samorząd na pewno nie rozwiąże tego problemu, bo nie od tego jest samorząd w Polsce. Zwracam uwagę, że to spółki Skarbu Pastwa dzisiaj sprzedają takie a nie inne paliwo.

Dla miasta Rybnika- jak twierdzą posłowie Prawa i Sprawiedliwości-  przygotowany jest indywidualny program walki ze smogiem. To niewiele da – uważa prezydent Kuczera:

Plan dla jednego miasta, czy nawet dla kilku dziś niewiele zmieni. My potrzebujemy czegoś co będzie rozwiązaniem systemowym i tym musi się zająć parlament, a jak widzę nie bardzo chyba chce. Jest rzeczą podstawową, że jak budujemy dom, nie wznosimy ścian, nie wstawiamy okien, a robimy najpierw fundamenty (…).

Posłuchaj całej rozmowy z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Zostaw komentarz