Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Indywidualny program walki ze smogiem dla Rybnika? „To niewiele da” – mówi prezydent Kuczera w Radiu 90

Facebook Twitter

To nie samorząd, ale parlament ma narzędzia, by walczyć skutecznie ze smogiem - mówił poranny gość Radia 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera.Tym samym odpowiada posłowi Grzegorzowi Janikowi, który ma odmienne zdanie w tej sprawie. Na wczorajszej (16.04.) konferencji posłów PIS-u poświęconej walce z niską emisją, podkreślano, że dla miasta Rybnika przygotowany jest indywidualny program, ale samorząd musi dać z siebie więcej.

Przypomnijmy wypowiedź posła Janika:

Jeżeli nie będzie emeryta stać na podłączenie się do sieci gazowej, czy sieci ciepłowniczej, to się nie podłączy. Nie może prezydent Kuczera mówić, że rząd ma to zrobić, to on tu jest gospodarzem, to my tu płacimy podatki.

Cały czas nie mamy norm jakości paliw, a to jest kluczowa sprawa – odpowiada prezydent Piotr Kuczera, który dziś (17.04.) spotka się w Katowicach z Piotrem Woźnym, pełnomocnikiem rządu do spraw walki ze smogiem:

Jestem ciekawy co usłyszę, usłyszałem miesiąc temu, że będą przyjęte normy, mówię o normach dla paliw, które są spalane w gospodarce komunalno- bytowej, czyli w naszych domach. Do tej pory tych norm nie ma. Czekamy na ustawę, czekamy na rozporządzenie, z tego co wiem, to parlament się tym nie zajął. Samorząd na pewno nie rozwiąże tego problemu, bo nie od tego jest samorząd w Polsce. Zwracam uwagę, że to spółki Skarbu Pastwa dzisiaj sprzedają takie a nie inne paliwo.

Dla miasta Rybnika- jak twierdzą posłowie Prawa i Sprawiedliwości-  przygotowany jest indywidualny program walki ze smogiem. To niewiele da – uważa prezydent Kuczera:

Plan dla jednego miasta, czy nawet dla kilku dziś niewiele zmieni. My potrzebujemy czegoś co będzie rozwiązaniem systemowym i tym musi się zająć parlament, a jak widzę nie bardzo chyba chce. Jest rzeczą podstawową, że jak budujemy dom, nie wznosimy ścian, nie wstawiamy okien, a robimy najpierw fundamenty (…).

Posłuchaj całej rozmowy z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021