StartKultura

Instalacja „Suszenie głowy” na Zamku Piastowskim w Raciborzu

Prace powstały w klasach drugiej, trzeciej i czwartej, w tym roku szkolnym i zostaną zaprezentowane jako artystyczna instalacja, która zwraca uwagę na to jak radzi sobie człowiek bombardowany komunikatami reklamowymi, o tym co ma mieć, jaki ma być, czego potrzebuje. Wernisaż dziś (12.04.) o 17.00, wstęp wolny.

Instalacja „Suszenie głowy” na Zamku Piastowskim w Raciborzu – to aranżacja przestrzeni przedstawiająca zlepek przytłaczających bodźców komercyjnych, reklamowych oddziaływujących na współczesnego człowieka. W tym gąszczu chęci posiadania, manipulowania potrzebami, gdzieś przedzierają się problemy istotne dla egzystencji człowieka. Motywem przewodnim dla młodych twórców stało się przemijanie, szukanie sensu życia, często szukanie wartości metafizycznych.

Wśród projektów mamy również prace dotyczące typowej reklamy komercyjnej. Młodzi artyści operują prostymi i uniwersalnymi znakami, często łączonymi w nietypowe konteksty. Pojawią się prace bardzo ascetyczne z formami zgeometryzowanymi o niezwykle mocnym i czystym przekazie a także typowo ilustratorskie wykorzystujące fotografię. Spora część praz odznacza się dojrzałością i wykracza poziomem poza ćwiczenia wykonywane w ramach zajęć lekcyjnych – mówią Agnieszka Wereszczyńska i Zygmunt Kobylak, nauczyciele Technikum Nr 1 im. Księżnej Eufemii Raciborskiej, pod których kierunkiem zostały wykonane prezentowane prace.

Wystawę na zamku można oglądać codziennie, od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00. Wstęp po wykupieniu biletu w Punkcie Informacji Turystycznej – parter (budynek bramny). Zwiedzanie co pełną godzinę z przewodnikiem.

Zostaw komentarz