Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Integrum Rybnik: Pomoc psychologiczna dla młodzieży bardzo potrzebna. Tu szybko znajdziesz bezpłatne wsparcie

Ponad sto młodych osób z Rybnika w ostatnich kilkunastu miesiącach znalazło już pomoc i wsparcie w Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień INTEGRUM Rybnik. Mieszcząca się przy ulicy Młyńskiej placówka i jej zespół, zapewnia fachową pomoc psychologów, terapeutów oraz psychiatry.

integrum rybnik
Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień INTEGRUM

Szacowany czas czytania: 09:17

Integrum Rybnik – pełne wsparcie psychologiczne dla młodzieży

O wsparciu dla dzieci i młodzieży w kryzysach psychicznych rozmawiamy z dr Ksymeną Urbanek, specjalistką psychiatrii dzieci i młodzieży w Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień INTEGRUM

Pomoc bardzo szeroka, ale też i bardzo potrzebna, ponieważ wiele osób, młodych osób cierpi na różne schorzenia związane z psychiką. Jaką pomoc w placówce znajdziemy i kto powinien Was zgłosić?

Ksymena Urbanek: Mamy bardzo szeroki wachlarz ofertowy. Na chwilę obecną głównie jesteśmy placówką dedykowaną osobom nieletnim, czyli leczymy tutaj dzieci i młodzież. Natomiast leczenie dzieci i młodzieży zawsze jest bardzo szerokie. Oznacza to, że w wielu przypadkach obejmuje także rodziny. W związku z tym nasza oferta dotyczy również terapii rodzinnych, ale również pracę w środowisku młodych ludzi, czyli współpracę ze szkołami, z pedagogami. Patrzymy tutaj na problem bardzo szeroko. Mamy oczywiście też ofertę psychoterapii dla osób dorosłych.

Dr Ksymena Urbanek – lekarz psychiatra

Te najczęstsze przypadki czego dotyczą?

Ksymena Urbanek: To jest bardzo trudne pytanie, bo to jest pytanie bardzo ogólne. Ja przyjmuję dzieci już od drugiego roku życia i leczę również młode osoby, dorosłe uczące się – do 25 roku życia. Bardzo ciężko ogólnie odpowiedzieć, jakie są to problemy, bo w różnych przedziałach wiekowych są one skrajnie różne.

Ale dotyczą one szkoły, zachowania w niej, niechęci do nauki na przykład. Jakie są przypadki?

Ksymena Urbanek: To tak jak powiedziałam, to zależy od grupy wiekowej, bo jeśli chodzi o nastolatków, to są zaburzenia emocjonalne, zaburzenia depresyjne, ale również nerwice dziecięce, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, ADHD u nastolatków. W tej grupie wiekowej oczywiście bardzo szeroka jest grupa zaburzeń emocjonalnych, którym towarzyszą samookaleczenia.

W którym momencie rodzic powinien zgłosić się i szukać pomocy? Kiedy jest ta granica, po której przekroczeniu mówimy sobie – sami nie damy rady. Kiedy warto z waszych usług skorzystać. Co musi takiego się stać?

Ksymena Urbanek: To jest różnie. Są rodzice tak bardzo wyczuleni, że przychodzą z wczesnymi objawami zaburzeń emocjonalnych, gdzieś widzą zmiany w zachowaniu dziecka, jakieś wycofanie się. Dziecko smutnieje, traci swoje zainteresowania i wtedy oczywiście ta nasza pomoc może być najbardziej skuteczna, bo pomoc na wczesnym etapie, pomoc taka prewencyjna w zaburzeniach psychicznych charakteryzuje się największą skutecznością leczenia.

Problemy emocjonalne wychwycone na takim etapie, kiedy w zasadzie objęcie młodego człowieka psychoterapią bardzo często wystarcza, zapobiega ewolucji tych problemów psychicznych. Natomiast są też przypadki, kiedy zgłaszają się ludzie z takimi zaawansowanymi zaburzeniami, gdzie mamy do czynienia z nastolatkiem po próbach samobójczych, gdzie już są hospitalizacje w oddziale pediatrii, po zatruciu lekami, gdzie są ciężkie samookaleczenia. A okazuje się, że w zasadzie jestem pierwszą osobą, która z ramienia psychiatrycznego konsultuje, ustala terapie.

Integrum Rybnik – tu szybko znajdziesz bezpłatne wsparcie psychologiczne

Jest Pani psychiatrą, ma pani szerokie uprawnienia, łącznie z wprowadzaniem farmakoterapii, zakładam jednak, że zanim leki zostaną wprowadzone, stawianie na rozmowę i terapię.

Ksymena Urbanek: Tak, zawsze. Ta pomoc zawsze powinna być wielokierunkowa. Praktycznie w większości przypadków co najmniej opieka psychologiczna, jak nie psychoterapia, bo to też jakby są dwie różne formy pomocy. No i oczywiście farmakoterapia jako taka forma dodatkowa. Aczkolwiek też to, co powiedziałam, jest pewnym uogólnieniem, bo są jednostki chorobowe, które w zasadzie leczy się tylko farmakoterapią.

Jak to technicznie wygląda. Zauważa jakiś problem u swojego dziecka, przychodzę do was, czy jest jakaś rozmowa wstępna? Kto mnie tutaj kieruje?

Ksymena Urbanek: Do naszej placówki można się zgłosić, nie wymaga to skierowania. Najpierw dziecko, młody pacjent musi przejść taką diagnozę psychologiczną. Czasami wystarczy jedno, czasami potrzeba więcej tych spotkań i na podstawie tej diagnozy ustalany zostaje plan dalszego postępowania terapeutycznego. Czy dziecko nadaje się do procesu terapeutycznego, jakie oddziaływania należy zastosować?
Czy wystarczy psychoterapia indywidualna, czy potrzebna jest praca w środowisku pracy, ze szkołą, praca w środowisku domowym, a może wdrożenie terapii rodzinnej. No i też czy potrzebny jest lekarz psychiatra dzieci i młodzieży. Ale też bywa inaczej, bywa tak, że to ja jestem pierwszą osobą, do której pacjenci trafiają i wtedy ja decyduję, czy kontynuuję leczenie, czy odsyłam do leczenia psychologom, psychoterapeutom. Bo to pacjent decyduje, do kogo się zgłasza.

To jest kwestia miesięcy, lat?

Ksymena Urbanek: Bardzo różnie. Zasadniczo proces psychoterapii jest długim procesem. Interwencyjna pomoc może też być krótkoterminowa. Takie procesy sześciomiesięczne też jak najbardziej mają sens, zwłaszcza kiedy zaburzenia są wyłapywane na wczesnym etapie. I chciałam powiedzieć, że drugi rok już realizujemy taki program finansowany przez Urząd Miasta Rybnika, gdzie właśnie te działania mają za zadanie być działaniami prewencyjnymi zaburzeń psychicznych i prób samobójczych. Ideą tego programu jest to, że wyłapywane są osoby młode z trudnościami emocjonalnymi na takim właśnie wczesnym etapie. I oni podejmują u nas cykl psychoterapii. Z założenia jest to taka pomoc do sześciu miesięcy. I muszę powiedzieć, że efekty są bardzo obiecujące. Ci młodzi ludzie trafiają do nas, jest mobilizacja w szkołach.

A kto ich kieruje tutaj?

Ksymena Urbanek: Kierują ich pedagodzy, psycholodzy szkolni, kierują lekarze z oddziału pediatrii, z naszego szpitala, również była kampania informacyjna adresowana do rodziców. Te osoby oczywiście przechodzą taką kwalifikację, taką wstępną diagnozę i tym zajmuje się poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Czyli to jest pierwsze ogniwo i ci zakwalifikowani pacjenci trafiają do nas i są obejmowani tym 6-miesięcznym procesem psychoterapii. To też jest psychoterapia o takich zróżnicowanych formach, bo jest to psychoterapia indywidualna, są terapie grupowe, jest terapia rodzinna, a część pacjentów potrzebuje też takich form kombinowanych. Czyli są również osoby, które z wszystkich trzech form terapii korzystają.

Ile osób w ciągu tych dwóch lat skorzystało z pomocy?

Ksymena Urbanek: Blisko sto młodych osób, którzy w jakikolwiek sposób skorzystali z tej oferty.

Osoby, które tutaj przychodzą, nie potrzebują skierowania od lekarza rodzinnego, mogą przyjść „prosto z drogi”. Jak wygląda kwestia odpłatności? Czy wszystko jest płatne? Czy są za darmo jakieś terapie?

Ksymena Urbanek: Jeśli chodzi o usługi psychologiczno-psychoterapeutyczne, to one w zasadzie w przeważającej większości są bezpłatne, ponieważ to jest placówka finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To jest tak zwany pierwszy poziom referencyjności. I to są wszystko usługi nieodpłatne. Dodatkowo są te usługi finansowane przez Urząd Miasta Rybnik i to są usługi też całkowicie nieodpłatne dla pacjenta.

Ale to dla mieszkańców Rybnika.

Ksymena Urbanek: Tak. Ta psychoterapia finansowana przez Urząd Miasta Rybnika, jest ograniczona dla mieszkańców Rybnika. Natomiast jeśli chodzi o usługi finansowane przez NFZ, to nie ma rejonizacji. Może zgłosić się do nas każdy. Usługami, które są odpłatne dla pacjenta, są usługi psychiatryczne, ponieważ nie posiadamy kontraktu z NFZ na finansowanie tych świadczeń lekarskich. I to są te świadczenia moje oraz psychiatry, który obsługuje u nas osoby dorosłe.

Zainteresowanie jest spore?

Ksymena Urbanek: Tak, zainteresowanie jest bardzo duże i tu trochę niestety tak jest, że to jest taka studnia bez dna. Im więcej oferujemy, tym zapotrzebowanie nie maleje. Jeśli chodzi o świadczenie NFZ, to niestety ten czas oczekiwania jest kilkumiesięczny. Natomiast jeśli chodzi o te usługi finansowane przez miasto Rybnik, no bo tutaj jakby ta grupa docelowa jest mniejsza, no to tutaj obsługa tego pacjenta w zasadzie jest w miarę na bieżąco. Tu nawet nie mówimy o miesiącach, tak że tu tych pacjentów w miarę na bieżąco jesteśmy w stanie obsługiwać. Mamy też środki finansowe z miasta Rybnik, żeby pacjentom tę terapię potrzebną praktycznie na już zapewnić.

Powrócę do mojego pierwszego pytania, w jaki sposób rodzic czy osoba bliska może zauważyć, że coś się z dzieckiem dzieje nie tak? Młodzież często wraca ze szkoły, zamyka za sobą drzwi w pokoju i w tym momencie kontakt z rodziną się urywa.

Ksymena Urbanek: Jeśli rodzic ma dobry kontakt z dzieckiem, to powinien pewne sygnały wyłapać. W okresie buntu nastoletniego jest tak, że mamy poczucie, że nasze dzieci się nam wymykają, że ten nastolatek jest taki zamknięty, że jakby priorytetem stają się rówieśnicze sprawy i ten rodzic to staje się takim trochę wrogiem.

Bo ten bunt jest naturalny.

Ksymena Urbanek: Bunt jest procesem naturalnym, on jest wręcz procesem takim potrzebnym, który kształtuje dorastanie i procesy dojrzewania osobowości, ułatwia separację i wejście w dorosłość. No i należy po prostu być czujnym. Zawsze też można przyjść właśnie się specjalisty poradzić z tymi wątpliwościami, czy to jeszcze są objawy takiego buntu nastoletniego, czy to już jest początek czegoś niepokojącego.

A już na pewno, jeśli zauważymy na ciele jakieś rany.

Ksymena Urbanek: Tak, starajmy się z dzieckiem rozmawiać, w miarę możliwości unikamy takich osądów krytycznych oceniających. Starajmy się wyłapać sygnały. Młody człowiek, nawet ten najbardziej opozycyjny, jeśli jest w kryzysie i tej pomocy potrzebuje, to młodzi dają nam, dorosłym te sygnały. Taki niemy krzyk, właśnie samookaleczenia. Takie różne sygnały podprogowe, bo wprost jest bardzo trudno takiemu człowiekowi powiedzieć z czym ma problem.

Powiedziała pani o dwulatkach, którzy już tutaj przychodzą. Kilkuletnie dzieci, z jakimi problemami rodzice się tutaj w Integrum pojawiają?

Ksymena Urbanek: Jeśli chodzi o małe dzieci, to diagnozuje dzieci ze spektrum autyzmu. Zaburzenia ogólnie neurorozwojowe. Taką diagnozą, którą wcześnie wykluczamy bądź potwierdzamy, to są dzieci z zaburzeniami spektrum autyzmu, bo tutaj też czas ma bardzo duże znaczenie. Czym wcześnie wyłapiemy dziecko z takimi zaburzeniami, tym większa jest szansa na skuteczność terapii.

Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień INTEGRUM Rybnik przy ulicy Młyńskiej. W jakich godzinach przyjmuje pacjentów?

Ksymena Urbanek: Jesteśmy czynni od poniedziałku do piątku i poza piątkiem działamy w godzinach od ósmej do dwudziestej. W tych godzinach można zasięgnąć informacji w rejestracji.

Pomoc w godzinach popołudniowych. Czy spotkania również?

Ksymena Urbanek: Tak, są możliwe spotkania w godzinach popołudniowych. Oprócz tej oferty finansowanej przez Urząd Miasta, finansowanej przez NFZ, również są dla osób zainteresowanych dostępne usługi komercyjne. Również można prywatnie z psychoterapii dzieci i młodzieży oraz dorosłych korzystać. Spektrum autyzmu, ADHD, depresja, zaburzenia emocjonalne.

Osoby dorosłe również znajdą tutaj wsparcie?

Ksymena Urbanek: Tak, osoby dorosłe również znajdą u nas pomoc. Jest lekarz specjalista psychiatrii dla dorosłych, są psychoterapeuci, którzy prowadzą psychoterapię osób dorosłych. Tylko tu oczywiście mówimy już o usługach komercyjnych, ponieważ wszystkie te świadczenia finansowane przez NFZ w zasadzie kończą się na osobach osiemnastoletnich.

Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień INTEGRUM Rybnik
www.integrum.com.pl/rybnik-centrum

44–200 Rybnik–Centrum
ul. Młyńska 10

Telefon: 32 433 24 44

REKLAMA