Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Inwestycje na 2019 w Lubomi

Facebook Twitter

To rok dużych inwestycji w gminie Lubomia. Największą jest budowa kanalizacji, ale w tegorocznym budżecie zarezerwowano też środki na remonty dróg, m.in. na ulice Korfantego i Mickiewicza, gdzie też przebiegać będzie kanalizacja.

Dokładna z jednej strony Unia na kanalizację i wyrównanie tych ubytków, które powstały na skutek kanalizacji ale z drugiej strony oprócz Unii dwa miliony dokłada gmina i dwa miliony dokłada powiat. To jest centrum Lubomi, fatalnie nie przynosi na pewno chwałę wójtowi ale chce się wytłumaczyć tym, że po prostu musieliśmy dostać pieniądze nie tylko na drogę ale i na kanalizację. Zrobienie drogi na dwa, czy trzy lata temu, czy pięć było możliwe i jak ktoś by myślał o jednej kadencji to by pewnie zrobił tą drogę, a potem trzeba by było ją przekuwać i robić kanalizację także mamy to w tej chwili skoordynowane w zakresie i kanalizacji i modernizacji drogi także myślę do tej nawierzchni co najmniej dwadzieścia lat nie będziemy wracać.

mówi wójt Lubomi, Czesław Burek. W 2019 roku kontynuowana będzie jeszcze jedna inwestycja, którą gmina realizuje wspólnie z powiatem wodzisławskim, a chodzi o modernizację drogi od Raciborza do granicy państwa:

Cięgle na naszym terenie byśmy tu bodajże 5 km zrobili. Zostanie nam jeszcze jakieś półtora kilometra. To jest inwestycja w sumie za 700 tys. Nie wiem, czy uda się dojść do granic gminy, a więc do Syryni i Nieboczów tam granicy z Rogowem ale jeżeli nie to i tak bardzo mało nam już zostanie. W tym roku to już dwa dwadzieścia to już będzie kawałek do zrobienia i ulica, która się w Lubomi nazywa graniczna, potem asnyka, będzie zrobiona na tym etapie gminnym na naszym terytorium do 7 km.

Inwestycje w Lubomi są dostrzegane i doceniane, dając gminie od kilku lat wysokie miejsca w rankingach:

Może to zabrzmi śmiesznie lub absurdalnie to jeśli chodzi o inwestycje w przeliczeniu na jednego mieszkańca to gmina Lubomia wyprzedza takie potęgi jak Warszawa, Gdańsk, Kraków. Żadne wielkie miasto nas w tym zakresie nie wyprzedza, jeśli chodzi o gminy wiejskie to jesteśmy już od dobrych kilku lat, pięciu lat na pierwszym miejscu w województwie śląskim. Teraz za ostatnie trzy lata jesteśmy na dziewiątym miejscu w Polsce. Pamiętajmy, że gmina Lubomia nie ma kopalń, także jesteśmy gminą przeciętną jeśli chodzi o dochodowość o podatki, a jeśli chodzi o inwestycje stan finansów publicznych to jesteśmy w czołówkach ogólnopolskich natomiast jeśli chodzi o stan finansów ogólnych to jest bardzo dobry, długów mamy malutko.

Dodajmy, że na ten rok zaplanowano też zakończenie budowy Nieboczów, gmina musi rozliczyć tę inwestycję do końca czerwca.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj