Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Inwestycje w bezpieczeństwo na powiatowych drogach [FOTO]

Facebook Twitter

Bezpieczniej na drogach powiatu wodzisławskiego. Dobiegły końca prace związane z przebudową przejść dla pieszych na ul. Centralnej w Połomi i ul. Wiejskiej w Gogołowej. Na ostatniej prostej jest też instalacja sygnalizacji świetlnej w Godowie. Z kolei w Radlinie ma miejsce kompleksowa modernizacja organizacji ruchu.

fot.www.powiatwodzislawski.pl

Na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w ciągu ul. Centralnej w Połomi oraz ul. Wiejskiej w Gogołowej Powiatowy Zarząd Dróg w Wodzisławiu Śl. pozyskał wsparcie finansowe z Fundacji JSW. Za niecałe 40 tys. zł możliwe było przekształcenie tych przejść w tzw. przejścia aktywne.

Może mała rzecz, ale ważna dla bezpieczeństwa. Dziękujemy Fundacji JSW za wsparcie finansowe

– powiedział podczas odbioru starosta Leszek Bizoń.

Podziękowania dla Fundacji JSW oraz dla Powiatu złożył również wójt Mszany Mirosław Szymanek. Z kolei Artur Dyczko, prezes Fundacji JSW, powiedział:

Chcemy być dobrym sąsiadem i wszędzie tam, gdzie możemy pomagać. Wniosek PZD był jednym z pierwszych, a projekt i współpraca ma charakter rozwojowy.

Rozwiązanie to można opisać jako zestaw działań, które mają podnieść ostrożność kierowców na przejściu, poprawić widoczność pieszego i ułatwić mu przejście przez jezdnię. Głównym elementem jest pulsacyjne żółte światło, uruchamiane za pomocą czujnika ruchu. Wykrywa on pieszych zbliżających się do „zebry” i uruchamia sygnał ostrzegawczy dla kierowców. Samo przejście jest dodatkowo oznakowane m.in. poprzez zastosowanie oznakowania grubowarstwowego o zwiększonej trwałości, zaś na dojściach do przejścia pojawia się specjalna kostka brukowa, ułatwiająca osobom z wadami wzroku dojście do przejścia i orientowanie się na nim.

W 2018 r. podobne rozwiązania PZD zastosował w trzech innych miejscach na obszarze powiatu wodzisławskiego – na ruchliwych drogach w Wodzisławiu Śląskim, Gorzycach i Łaziskach, gdzie nie można było zastosować innych środków uspokojenia ruchu. Z doświadczenia wynika, iż zastosowane aktywne przejścia dla pieszych są rozwiązaniem ok. 10-krotnie tańszym od sygnalizacji świetlnej, dzięki czemu pozwalają doraźnie poprawić bezpieczeństwo w wielu miejscach.

Z kolei przejście w centrum Godowa, w ciągu ul. 1 Maja, na wysokości kościoła i urzędu gminy zostanie wyposażone w sygnalizację świetlną wzbudzaną przez pieszych, kamerę oraz dodatkowe oświetlenie. Wszystko po to, by było bezpieczniej. Koszt tej inwestycji to 94 tys. zł. Zostanie on sfinansowany po połowie przez Powiat i Gminę Godów.

Również po połowie tyle, że Miasto Radlin i Powiat Wodzisławski podzielą się kosztami organizacji ruchu na ul. Korfantego w centrum tego miasta, jaka ma zostać wprowadzona jeszcze do końca tego roku. Zakres obejmuje korektę skrzyżowania z ul. Orkana i Mariacką, oznakowanie pionowe i poziome drogi oraz wykorzystanie znaków aktywnych na dwóch przejściach dla pieszych. Koszt tej inwestycji to ok. 278 tys. zł.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lutego 2024