Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Istebna: Uchwała nieważna, ale pojawiła się tabliczka o LGBT

Facebook Twitter

Żółta tabliczka z napisem “Strefa wolna od LGBT” zawisła na znaku przy drodze wjazdowej do Istebnej. Umieścił ją aktywista LGBT Bart Staszewski. Jak tłumaczy na swoim profilu internetowym, zrobił to w ostatniej chwili bowiem w lipcu br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach skasował tamtejszy dokument o strefie. 

fot. FB/Bart Staszewski

2 września ubiegłego roku radni Istebnej przyjęli uchwałę w sprawie utworzenia na terenie gminy “strefy wolnej od LGBT”. Uchwała weszła w życie, jednak w lipcu tego roku unieważnił ją wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.
Jak argumentował sąd:

Rada gminy, podejmując taką uchwałę, przekroczyła swoje uprawnienia i podjęła ją z naruszeniem prawa. Uznał też, że uchwała dyskryminuje osoby o innej niż heteroseksualna orientacji i tożsamości seksualnej.

Żółtą tabliczkę z treścią strefa wolna od LGBT zawiesił Bartosz Staszewski, reżyser dokumentalny i aktywista LGBT. Od kilku dni odwiedza miejscowości, które podjęły podobne uchwały. Staszewski zawiesza tam tabliczkę i robi zdjęcie, a następnie publikuje w mediach społecznościowych.

Jak na tabliczkę zareagował samorząd? Łucja Michałek, wójt Istebnej skomentowała to krótko na profilu facebook:

Informuję, że sprawa dotycząca nielegalnie postawionej tabliczki z napisem „Strefa wolna od Lgbt” pod nazwą miejscowości ISTEBNA została zgłoszona na Policję. Liczę na szybkie i skuteczne działanie odpowiednich służb.

Teraz sprawą uchwały z Istebnej ma się zająć Naczelny Sąd Administracyjny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024