Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

IV LO z Rybnika wygrywa 17. edycję Pojedynku na Słowa

Facebook Twitter

IV LO z Rybnika wygrywa 17. edycję Pojedynku na Słowa. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 9 szkół z Rybnika, Żor i Wodzisławia Śląskiego. W finale, jaki odbył się w Teatrze Ziemi Rybnickiej, spotkało się IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika z Rybnika oraz Zespół Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera z Żor.

Tak naprawdę jednak nie ważne, kto wygrał ważne, że młodzież czyta i śpiewa poezję- mówi Maria Meyer jedna z jurorek aktorka Teatru Rozrywki w Chorzowie:

Ja jestem po raz kolejny zadowolona, oczarowana, szczęśliwa, że jest znowu młodzież, która czyta dodatkowo poezję i musi wysłuchać iluś fantastycznych piosenek i to już tworzy nam człowieka kultury. Będziemy mieli społeczeństwo znowu wzbogacone o ludzi, dla których kultura szeroko rozumiana jest ważna. Przecież to jest fantastyczne, to tylko ozłocić nauczycieli, te szkoły i sponsorów, którzy dają na to kasę. Jeżeli ktoś mówi, że kultura się sama finansuje, to jest bzdura.

Maria Meyer, aktorka Teatru Rozrywki w Chorzowie.

Pojedynek na słowa to dla nas ogromne doświadczenia i integracja – mówią zgodnie utalentowani młodzi ludzie:

W konkursie prócz uczniów biorą udział również nauczyciele. Śpiewającym pedagogiem jest między innymi Małgorzata Wróbel dyrektorka IV LO w Rybniku:

Jak byłam w ich wieku, to śpiewałam, bawiłam się piosenką tak, jak oni dzisiaj, no i coś tam we mnie zostało takiego i bardzo lubię to robić, bardzo lubię wyjść zza biurka i pokazać im taką swoją, zupełnie inną twarz. Myślę, że to im też dobrze robi. Mnie robi bardzo dobrze, ja się z tym bardzo dobrze czuję, a myślę, że dla nich to jest też pokazanie, że nauczyciel to nie jest tylko ktoś, kto jest tylko przy tablicy. Dyrektor nie siedzi tylko za biurkiem, ale może robić jeszcze inne rzeczy.

Małgorzata Wróbel, dyrektorka IV LO w Rybniku.

Występowanie nauczycieli przed uczniami jest trudne, ale jak nic innego buduje autorytet – dodaje Jadwiga Demczuk Bronowska dyrektor artystyczna Pojedynku na Słowa:

Występowanie przed młodzieżą, którą się uczy w innej roli, w roli artysty śpiewającego lub mówiącego poezję, to nie jest takie łatwe. Trema ogromna, obciążenie, ale dzięki temu też ten nauczyciel zyskuje zupełnie inny wizerunek potem w tej szkole. Okazuje się, że takie ukryte talenty wśród nauczycieli, wśród pedagogów zwyżkują potem takim autorytetem innym, że nauczyciel ma jeszcze jakieś pasje, jakieś talenty oprócz tego, że uczy np. fizyki.

Tegoroczna edycja Pojedynku na Słowa odbywała się nie tylko w siedzibie Fundacji PGE Energia Ciepła, ale także w Domu Kultury w Chwałowicach. Finał odbył się w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Gościem specjalnym był Maciej Zakościelny.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024