Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Izba oświęcimska w Goleszowie już otwarta

Facebook Twitter

Izba oświęcimska w Goleszowie już otwarta. Powstała w wyremontowanym budynku gminnego ośrodka kultury. Tam także znajdzie się centrum informacji turystycznej oraz makieta cementowni. W Goleszowie od 1942 roku istniał podobóz Auschwitz, zlokalizowany właśnie na terenie kamieniołomu i fabryki cementu.

Fot. UG Goleszów

Izba oświęcimska w Goleszowie powstała w piwnicy tamtejszego gminnego ośrodka kultury. Rozmawialiśmy z Sylwią Cieślar, wójtem Goleszowa:

Sylwia Cieślar: Otwarcie tych trzech obiektów, które znajdują się w suterenach w piwnicy. Goleszów jest historycznie związany z cementownią i podobozem Auschwitz-Birkenau. To był impuls do wyremontowania i stworzenia izby oświęcimskiej. Jeżeli chodzi o makietę, to ona jest ruchoma, pociągi, które funkcjonowały w Goleszowie. Izba oświęcimska jako muzeum pamięci jest także multimedialna.

Cały kompleks, jaki powstaje wokół gminnego ośrodka kultury, ma przyciągać mieszkańców, ale i turystów.

Sylwia Cieślar: Żeby ta pamięć i historia Goleszowa nie zaginęła i żeby nasi mieszkańcy, najmłodsze pokolenie, ale i turyści przyswoili informacje, że tutaj w Goleszowie też był podobóz, działy się tragiczne sytuacje. Mieszkańcy Goleszowa pomagali więźniom, stawiając garnki z ziemniakami, żeby coś mogli zjeść.

Od wiosny 1944 roku w podobozie w Goleszowie przebywało ponad tysiąc więźniów. Prace, do których byli kierowani, wymagały dużego wysiłku fizycznego: to układanie torów kolejowych, tłuczenie kamieni, przesiewanie węgla, pakowanie cementu do worków i obsługa pieców do wypalania wapna.

Najtrudniejsza sytuacja panowała w należących do cementowni kamieniołomach, gdzie więźniowie wykorzystywani byli do załadunku tłucznia na wagony kolejowe. W styczniu 1945 r. obóz ewakuowano do Wodzisławia Śląskiego, a następnie do obozów na terenie Niemiec. Powtórzmy: izba oświęcimska w Goleszowie już działa. Będzie otwarta również w weekendy. Najbliższa okazja, by odwiedzić to miejsce już w najbliższą sobotę (4.03.) i niedzielę (5.03.). Zapisy na zwiedzanie przyjmowane są pod numerem telefonu +48 728 657 251 lub mailowo: [email protected]. Ze względów organizacyjnych i dla komfortu uczestników, zwiedzanie odbywać się będzie w grupach 15-osobowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024