Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Izba prosi o sugestie do pakietu antykryzysowego

Facebook Twitter

Izba Przemysłowo-Handlowa w Rybniku pyta przedsiębiorców, co myślą o pakiecie osłonowym przygotowanym przez rząd. W środę (18.03.) w południe premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda ogłosili, jak mają zamiar pomóc firmom. Te propozycje Izba przesyła swoim członkom i prosi o sugestie, które za ich pośrednictwem trafią do Krajowej Izby Gospodarczej. Pakiet antykryzysowy ogłoszony dziś przez rząd ma wartość 212 miliardów złotych.

Fot. facebook.com/kancelaria.premiera

Informacje o pakiecie osłonowym, jakie trafią do przedsiębiorców z regionu:

Pakiet osłonowy ma ograniczyć skutki epidemii koronawirusa w Polsce. To wsparcie dla przedsiębiorców, małych i średnich firm, ich pracowników oraz całej gospodarki, która w związku z kryzysem może w tym roku mocno zwolnić.
Specjalny plan pomocowy dla przedsiębiorców, pracowników firm, branż dotkniętych kryzysem wywołanym koronawirusem i gospodarki premier Mateusz Morawiecki wraz z prezydentem w skrócie przedstawił podczas środowej konferencji prasowej zaraz po Radzie Gabinetowej. Prace nad projektem od pewnego czasu trwały jednak w resorcie rozwoju.

Został wypracowany pakiet, tarcza antykryzysowa, która ma chronić polską gospodarkę przed skutkami epidemii. Pomoc jest potrzebna dla tych najmniejszych, średnich, ale i dla tych wielkich

-powiedział prezydent Andrzej Duda.

Ten pakiet już powstał. W najbliższym czasie będzie przekładany na projekty ustaw i wprowadzany. Zakłada on m. in. ulgi i odkładanie płatności.

Prezydent zaznaczył, że ramach pakietu ma być wprowadzone odroczenie płatności ZUS, będzie możliwość rozłożenia na raty płatności, specjalny system wypłaty wynagrodzeń tym, którzy z różnych powodów nie mogą świadczyć pracy. To także cały system pożyczek i kredytów, głównie dla firm transportowych. Pakiet ma być największym co do skali pakietem społeczno w Polsce, którego celem jest ochrona miejsc pracy i przedsiębiorstw.

Premier zarysował 5 filarów, które mają być odpowiedzią na kryzys. Szacunkowa wartość całego pakiet to 212 mld zł
Ten pakiet obejmie 5 części: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych.

Pierwszym jest filar obrony pracownika. To działania osłonowe dla rynku pracy, żeby w solidarny sposób pracownik, pracodawca i państwo partycypowały w ochronie miejsc pracy, zaznaczył szef rządu. Dodał również, że państwo pokryje 40 proc, wynagrodzenia pracowników, którzy odnotują straty.

Drugi duży filar to pomoc dla przedsiębiorców – to szereg rozwiązań o charakterze płynnościowym.

Rząd przeznaczy również 7,5 mld zł na wsparcie dla służby zdrowia. Pieniądze mają pójść potrzebny sprzęt, na aparaturę, modernizację bazy szpitalnej oraz środki ochrony zdrowia.

Zapewnienie bezpieczeństwa systemu finansowego to czwarty filar tarczy antykryzysowej.

Nie czekamy na to aż się stanie jeszcze większy problem. Działamy już teraz zaproponowaliśmy pakiet kapitałowy i czynnościowy, który ma służących jako ochrona naszych środków depozytowych. Pieniądze w bankach i bankomatach są i będą

– zapewniał.

Działania rządu wspiera NBP. Rada Polityki Pieniężnej we wtorek pierwszy raz od 5 lat obniżyła stropy procentowe.

Niższe stopy zmniejszają obciążenia wynikające z istniejących zobowiązań i wspomagają budżety firm i gospodarstw domowych, a także obniżają koszty obsługi długu publicznego

– argumentował szef NBP prof. Adam Glapiński.

W sposób bezpośredni decyzja RPP przekłada się na obniżenie oprocentowania kredytów złotowych i depozytów. To oznacza spadek przeciętnej raty kredytu o kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

To jednak nie jedyne rozwiązania wprowadzane przez bank centralny. W poniedziałek NBP uruchomił dodatkowe instrumenty mające zabezpieczyć płynność finansową banków. Jednym z nich jest operacja zasilająca banki poprzez tzw. operacje repo, polegające na sprzedaży papierów wartościowych i jednoczesnym zobowiązaniu się do ich odkupienia w konkretnym czasie w przyszłości.

Jak zapowiedział NBP, wdrożony ma zostać „na dużą skalę” zakup obligacji skarbowych na rynku wtórnym oraz kredyt wekslowy dla banków, który „będzie umożliwiać refinansowanie kredytów udzielanych przez banki przedsiębiorstwom sektora niefinansowego”. Aby uzyskać dodatkowy bufor środków dla banków bank centralny zaproponował Radzie Polityki Pieniężnej „istotne obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej oraz podniesienie oprocentowania rezerwy”.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj