Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak bezpiecznie spędzić wakacje? Na młodzież czyha wiele niebezpieczeństw

Facebook Twitter

Uczniowie odebrali dziś świadectwa i oficjalnie rozpoczęli wakacje. Jak je spędzić bezpiecznie? Dariusz Piotrowski z rybnickiej policji przyznaje, że to szczególny okres. Rośnie wówczas liczba przestępstw z udziałem nieletnich.

Kradzieże, spożywanie alkoholu, narkotyki czy ucieczki z domu – to tylko część zachowań z jakimi mają do czynienia funkcjonariusze podczas wakacji. Młodzi ludzie mają dużo wolnego czasu i się po prostu nudzą – uważa aspirant Piotrowski:

Problem jest z tym, że przy takich spotkaniach najczęściej towarzyszy alkohol, czasem także narkotyki czy papierosy i to się wszystko kumuluje. Młodzież nie jest w stanie określić, ile wypiła alkoholu, a przypomnę, że jego spożywanie jest zabronione osobom poniżej 18 roku życia. Jeżeli młodzież spożywa alkohol, to najczęściej wtedy rodzą się jakieś dziwne pomysły, zaczynają potem niszczyć coś czy demolować…

Wakacje to czas, kiedy wiele młodych osób ucieka z domów – podkreśla nasz rozmówca:

Może być też wejście w złe towarzystwo. Osoby zaczynają myśleć o ucieczkach z domu, wyjazdach. Nie powiadamiają rodziców, gdzie idą. Przebywają poza miejscem zamieszkania, rodzice nie wiedzą, martwią się, więc zawiadamiają policję o takim zdarzeniu. Później się okazuje, że dziecko wyjechało gdzieś ze znajomym. Myślę, że to jest jedno z najgorszych zagrożeń dla młodzieży – wejście w środowiska nieznane, gdzie czasem jest tak, że osoby starsze wyłapują młodszych.

Dlatego tak ważna jest rola rodziców, którzy powinni poświęcić czas na rozmowę z dzieckiem:

O uświadamianiu dzieci o zagrożeniach. Najważniejszą rzeczą jest rozmowa z rodzicem, informowanie rodzica o tym, gdzie się jest, gdzie się znajduje, o której wróci. Rodzic powinien to egzekwować, powinien wymagać tego od dziecka. Jeżeli dziecko nie wraca o danej godzinie, należy zadzwonić do dziecka, zapytać, dlaczego nie wróciło. Dziecko musi być odpowiedzialne i tej odpowiedzialności rodzic musi nauczyć.

Internet też może stanowić zagrożenie dla młodych ludzi:

Umawianie się z nieznajomymi przez internet, nawiązywanie kontaktów – tu ważna rola rodziców, by czuwać nad tym wszystkim, sprawdzać na jakie strony wchodzi dziecko, z kim nawiązuje kontakt. Należy dziecku uświadomić, że jeżeli chce się spotkać z kimś poznanym przez internet, to to spotkanie powinno się odbyć w publicznym miejscu, gdzie nie będzie samo, by nie było tragedii.

A z aspirantem Dariuszem Piotrowskim z zespołu prewencji kryminalnej nieletnich i patologii rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj